14 Şubat Sevgililer Günü sektör haline geldi

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Murat Yıldız, 14 Şubat Sevgililer Günü'nün bir sektör haline geldiğini belirterek, bu günde alışverişin arttığına dikkatleri çekti.

Aynı zamanda kuyumculuk sektöründe de bulunan KARSİAD Başkanı Murat Yıldız, Sevgililer Günü’nde alışverişin diğer günlere göre arttığını belirtti. Bir gün öncesinden başlanan alışverişin 14 Şubat günü de devam ettiğine değinen Yıldız, Sevgililer Günü’nde alınacak hediyenin farklı bir önem arzettiğine değindi.

Yıldız, 14 Şubat günü piyasada bir hareketlenme olduğunu vurgulayarak, “Her geçen sene alışveriş oranında bir artışın olduğu gözleniyor. Bunu fırsat bilen bazı firmalar da ürün çeşitliliğini artırarak bu güne özel hediyeler ve fırsatlar sunuyorlar. Tasarlanan ürünlere baktığımızda özellikle 14 Şubat’a has olduğunu görürüz” şeklinde konuştu. En çok rağbet gören ürünlerin ise yüzük olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Sanki bir nikah tazeleme gibi, evlilikleri hatırlatır yüzükler alınıyor. Bunun yanı sıra da kolye ve bileklik en çok tercih edilenler arasında” dedi.

Sevgililer Günü’nde sevdiğine en sade hediyeyi almak isteyenlerin yolu bir de çiçekçilere düşüyor. Hediye denince akla ilk gelenlerden olan çiçekçilerde ise bugüne has bir hummalı çalışma var. Kars’ta uluslararası boyutta çalışan Ütopya Çiçekçilik İşletme sahibi Muzaffer Aydın bugün diğer günlere nazaran satışlarında artma olduğunu dile getirerek, en çok ‘gül’ün tercih edildiğini söyledi. Gülün anlam ve öneminin 14 Şubat için farklı olduğunu kaydeden Aydın, gülden sonra orkide, karanfil, antoryum gibi çiçek çeşitlerinin de tercih edildiğini belirtti. Aydın, Sevgililer Günü’ne has olarak fiyatlarda indirime gittiklerini ifade ederek, “Bugün risk aldık, para kazanmak yerine hizmet yapmayı tercih ettik. 14 Şubat’ta alışveriş yapmak en doğal şeydir zannediyorum. Ben işyerini bugün açar açmaz ilk gülü eşime gönderdim” dedi.