14.5 milyon YTL’lik destek geliyor

Avustralya basını, hükümetin Çanakkale için 16 milyon Avustralya doları harcama yapmayı öngördüğünü duyurdu. Avustralyalı Bakan, "Payımıza düşeni yaparız" dedi.

Türkiye, Çanakkale Zaferi’nin 91. yıldönümü törenlerine hazırlanırken her yıl Çanakkale Savaşı’nda ölen atalarını anmak için bölgeye gelen ve 24 – 25 Nisan’da ‘Şafak Ayini’ne katılan Avustralyalı ve Yeni Zelandalıları, şimdiden 100. yıl hazırlıklarının heyecanı sardı. Avustralya basınında, hükümetin bölge için 16 milyon Avustralya Doları (14.5 milyon YTL) tutarında bir paket hazırladığını duyurdu.

14,5 milyon YTL’lik paket

Türkiye’ye gelmesi beklenen Avustralya Gazi İşleri Bakanı Bruce Billson, törenlere katılımın her geçen yıl arttığını ve ziyaretçi sayısının 100. yılda (2015) zirveye ulaşmasını beklediklerini belirtti.
“Bunun planlarını yapmaya başladık” diyen Bruce Billson, Avustralya hükümetinin 100. yıla hazırlık olarak yolların tamiri ve savaş alanlarının korunması için Türkiye’ye dört yılı kapsayan ve yaklaşık 16 milyon Avustralya doları tutarında bir paket sunmaya hazırlandıkları şeklindeki bilgilerin hatırlatılması üzerine, şöyle dedi:
“Her yıl ziyaretçi sayısı arttıkça, Avustralya’nın Türkiye’den ihtiyaç duyduğu yardım da fazlalaşıyor. Bizim kendi payımıza düşeni yapmamız ve çabalarımızı artırmamız doğru olur.”
Billson, Avustralya’nın, Çanakkale ile ilgili konularda da Türkiye ile ikili ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, Avustralya’nın Anzak Günü törenleri ile savaş alanı bölgesinin ortak tarihi bir incelemenin finansmanını üstlendiğini söyledi.

Danışman Arup firması

İki ülke hükümetlerinin Çanakkale ile ilgili Avustralya’nın katkıda bulunabileceği konuları konuştuklarını da belirten Billson, Türkiye’nin her yıl bölgeye akın eden ziyaretçiler konusunda çok anlayışlı olduğunu da dile getirdi. Billson, bölgedeki yol çalışmaları konusunda Avustralyalı Arup firmasının kendilerine danışmanlık hizmeti verdiğini kaydetti.

Avustralya hükümetinin, Çanakkale’deki iyileştirme çalışmalarını desteklediğini belirten Billson, “Türkiye’nin yol ve diğer çalışmalar konusunda tartışma fırsatı verdiği için büyük minnettarlık duyuyoruz. Çanakkale, Anzak Günü’nün doğduğu yer olduğu için, Avustralyalılar için tüm yıl boyunca bir cazibe merkezi. Törenlere tüm dünyadan katılım oluyor. Başta gençler, herkes korkunç bir savaştan harika bir dostluğun doğabildiği görebiliyor. Türkiye bizim katkımızı istediği anda Avusturalya yardım konusunda hazır ve istekli olarak bekliyor” dedi