1453 yayın hayatına başladı

İstanbul Kültür Aş. tarafından hazırlanan "1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi" yayın hayatına başladı.

Genel Yayın Yönetmenliğini Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan’ın üstlendiği dergi 3 ayda bir yayınlanacak ve makale, dosya ve röportajların ingilizce tercumlerine de yer verilecek.

İstanbul büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yaklaşık 1 yıllık bir ön çalışmanın ardından hazırlanan “1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi” ilk sayısı ile okuyucuların beyenisine sunuldu. Dergin yayın hayatına başlaması nedeniyle Minia Türk’de bir basın toplantısı düzenlendi. toplantıda konuşan İstanbul Kütür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan derginin isminin İstanbul’da birlikte yaşamanın dönün noktası olan 1453 tarihi olduğunu bu tarihle farklı dinlerin, farklı ırkların bir arada yşamaya başladığını söyledi. Derginin Türkçe İngilizce yayınlanmasının nedenini Türkiye’yi ziyaret edn yabancılara da ulaşmak olduğu şeklinde açıkladı. Dergiyi çıkarmadan önce bir yıl ön hazırlık çalışması yaptıklarını kaydeden Bayhan 1453 dergisinin
3 ayda bir yayınlanacağını aktardı. Derginin yayın hayatına başldığı ilk sayısını, bilim adamlarına, gazetecilere, yayıncılara gönderdiklerini ve görüş aldıklarını dile getiren Bayhan eleyenlerin kendilerini arayarak çok beyendiklerini söylediğini aktardı.

Genel Yayın Yönetmenliğini Kültür A.Ş. genel Müdürü Nevzat Bayhan’ın yaptığı, lüks kuşe kağıda, Türkçe ve İngilizce olarak basılan derginin danışma kurulu; Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. İskender Pala, Ahmet Faruk Yanardağ ve Süleyman Faruk Göncüoğlu’ndan oluşuyor. Dergide bu sayıda “Topkapı Sarayı Kütüphanesi’nde, Fatih Sultan Mehmed’in özenle saklanan ve sergiler dışında ortaya çıkartılmayan “Karalama Defteri” ilk kez orijinal hali ile yayınlanıyor. Fatih’in defterinin tam 10 sayfası özgün haliyle dergide yer alıyor. Yaşar İliksiz’in imzasını taşıyan Saraydaki Karalama Defterinin Esrarı başlıklı yazıda Fatih Sultan Mehmet döneminde Türk Sanatının kazandığı ivmeye ve bu dönemde ortaya çıkıp, sırrı hala çözülemeyen diğer defterlere de dikkat çekiliyor.

Derginin bir diğer önemli kapak konusu “Prof. Dr. Semavi Eyice” röportajı. Söyleşi Türk Tarihçiliği açısından tarihi bir öneme sahip Bizans tarihi konusunda, ülkemizin en önemli ismi, dünyanın da sayılı tarihçileri arasında yer alan Prof. Dr. Semavi Eyice’nin şaşırtıcı vasiyetini bu söyleşide bulacaksınız. Prof. Dr. İlber Ortaylı Fatih’in İtalya Politikasını yorumluyor.