15 hayat kadını yakalandı

Yalova'daki hayat kadını operasyonda gözaltı sayısı 15'e yükseldi.

Yalova Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘yabancı uyruklu hayat kadınlarına pasaport temin etmek, vize süreleri geçen hayat kadınlarını sınır dışı etmemek, rüşvet almak ve rüşvet karşılığında iş yapmak’ iddiasıyla gözaltına alınan bürokratların sorgulaması sürüyor.
Dün ilk etapta 4 kişinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında bugün yeni gözaltılar yapıldı. Yalova Emniyet Müdürlüğü, gözaltına alınan kişi sayısını 15 olarak açıklarken, zanlılar arasında Yalova Emniyet Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürü Haydar Gümüşkaya, Yalova Merkez İlçe Nüfus Müdürü Ziver Zikri Demirel’in de bulunması dikkat çekti.

PASAPORT İŞLEMLERİ DURDURULDU

İnsan ticareti ile mücadelede telefon ihbar hattına gelen incelemeler sonucunda Yalova’nın ilk beşe girmesi üzerine inceleme altına alınan Yalova Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi’nde iki günden beri pasaport işlemleri de durduruldu. Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Kaplan, “Bilindiği gibi bu uzun bir çalışma sonucu ortaya çıkarılmış bir olaydır. Ancak bu olay henüz çok yenidir, soruşturmayı çok yönlü olarak sürdürmekteyiz, gelişmeler mutlaka kamuoyu ile paylaşılacaktır, yorum yapmak istemiyorum” dedi.

Yabancı uyruklu hayat kadınlarına pasaport temin etmek, vize süreleri geçen hayat kadınlarını sınır dışı etmemek, rüşvet almak ve rüşvet karşılığı iş yaptıkları gerekçeleriyle gözaltına alınan Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürü Haydar Gümüşkaya, Yalova Merkez İlçe Nüfus Müdürü Ziver Zikri Demirel ve diğer 13 kişinin sorgulaması sürüyor. Söz konusu olayla ilgili operasyonunun ve soruşturmanın daha da derinleştirileceği öğrenildi.