15 kişilik aile yıllık 900 YTL ile geçiniyor

Türkiye'nin en fakir ili olan Muş'ta 8 bin tütün üreticisi kota nedeniyle mağdur durumda bulunurken, kota nedeniyle 15 kişilik ailenin bir yıllık tütün geliri sadece 900 YTL oldu.

Muş Arpayazı köyündeki tütün üreticilerinden 15 kişilik Özbey ailesinin yıllık geliri kişi başına sadece 60 YTL. Sanayinin olmadığı Muş’ta halkın geçim kaynağı pancar ve tütün ağırlıklı iken, tütüne getirilen kota nedeniyle her yıl ekim alanı daralan üreticilerin geliri de düşüyor.

Tütünün ekim, hasat, bakımı ve tesliminin bir yılda tamamlandığını belirten tütün üreticilerinden Niyazi Özbey, kota uygulaması ile aile başına 200 kilogram tütün teslim izini verildiğini söyledi. Özbey, “15 kişilik bir aileyiz. 200 kilogram tütünün baş fiyatla alınması karşılığında bir yıllık emeğimizin karşılığı olarak sadece 900 YTL elimize para geçiyor. Bu da kişi başına 60 YTL eder. 900 YTL ile 15 kişilik aile nasıl geçinir bunu bende bilemiyorum. Kotanın kaldırılmasının bir insanlık görevi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Arpayazı köyünden Fatma Özbey ise, “Bir yıllık emeğimizin karşılığı aldığımız 900 milyon lira ne ablamın çeyizini almaya ne de benim eğitim giderlerimi karşılamaya yetiyor” diye konuştu.

Köy Muhtarı Yunus Toplu da, bin 500 kişinin yaşadığı köylerinin tek gelir kaynağının tütün olduğunu dile getirdi. Muhtar Toplu, Muşlu tütün üreticisine aile başına 200 kilogram kota uygulandığını hatırlatarak, şöyle dedi: “Yanıbaşımızdaki Bitlis’te ise geçen yıl 400, bu yıl ise 300 kilogram kota uygulaması var. Bu bir haksızlıktır. En az tütün ekim izni Muş’a verilmiş. Türkiye’nin en fakir ili olan Muş’ta değil fakirlik, açlık sınırındaki çiftçiden kota uygulamasının kaldırılmasını istiyoru. 6 balya tütün 15 kişilik bir ailenin geçimini temin edebiliri mi? Sanayinin olmadığı Muş’ta vatandaşın tek geçim kaynağı tütün ve pancar ürünüdür. Bu iki ürüne de uygulanan kota ile üretici perişan edilmiştir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta Muş’a yatırım yapılmasını istiyor. Biz bu bağlamda Başbakan’dan yardım bekliyoruz. Bu konuda yardım elini uzatsınlar ve kotamızı kaldırsınlar.”