15 tatilde dinlenmek için sevilen kitaplar okunmalı

Burdur'da, ilk ve orta dereceli okullarda okuyan 41 bin öğrenci 2005-2006 eğitim ve öğretim dönemi yarıyıl karnelerini aldı.

Öğrencilerden tatili çok iyi değerlendirmelerini isteyen İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit, “Tatilde fırsat buldukça sevdiğiniz türde kitapları okuyun, televizyon seyretmekten daha çok dinlenirsiniz.” dedi.

Karne dağıtım töreni için Cumhuriyet Kültür Eğitim Merkezi Anaokulu’na giden İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit, dönemin kapanış konuşmasını yaptı. Öğrencilerden başarı belgesi alanların bu durumu ikinci dönemde de korumalarını isteyen Yiğit, karnesi kötü olanlara da moral verdi. Öğrencilere daha önlerinde 4 ay gibi uzun bir zaman olduğunu söyleyen Yiğit, hiç kimsenin ümitsizliğe kapılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca velileri de uyaran Yiğit, “Birinci dönem karnesinde birçok zayıfı olmasına karşın, ailenin sıcak tutumları sayesinde ikinci dönem başarı belgesi alan birçok öğrencimiz var. Bu yüzden karnesi kötü olan velilerimiz çocuklara bağırmak yerine moral vererek, çok daha güzel notlar almasını sağlayabilir.” diye konuştu.

Bu yıl başlatılan okuyan okullar projesinin tatilde de devam ettirilmesini isteyen Yiğit, her öğrencinin günde en az bir saat kitap okuması gerektiğini aktardı. Kitap okumanın insanı yormadığını aksine dinlendirdiğini belirten Yiğit, öğrencilere hitaben, “Özellikle sevdiğiniz türde kitap okuyun. Televizyonu mümkün olduğunca az seyretmeye çalışın. İkinci döneme elinizden geldiğince moralli ve taze beyinle başlayın.” diyerek sözlerini tamamladı.

Burdur Valisi Can Direkçi ise yarı yıl tatilinin eğitim bilimciler tarafından tavsiye edildiğini hatırlatarak, “Çocuğunun karnesinde zayıf olan velilerimiz asla çocuklarına hor davranmamalı. Onları başka öğrencilerle kıyaslamamalı. Aksine onları ikinci yarıya motive ederek zayıflardan kurtulmalarını sağlamalıdır.” dedi.