15 yıllık evli kadın kızlık soyadıyla nüfus cüzdanı çıkarttı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtığı davayı kazanan evli ve bir çocuk sahibi Av. Ayten Ünal, kızlık soyadıyla nüfus cüzdanı çıkaran ilk evli kadın oldu.

Ünal, bunun için 11 yıldır hukuk mücadelesi veriyordu.

İzmir Barosu avukatlarından Ayten Ünal, mesleğinde kızlık soyadıyla tanındığı gerekçesiyle eşinin soyadını reddedip Karşıyaka 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde soyadı düzeltme davası açmıştı.

Medeni Kanun’da böyle bir hüküm olmadığı için davayı kaybeden Ünal, konuyu AİHM’ye taşıdı. AİHM, Türkiye’nin sadece kızlık soyadını kullanmaya izin vermeyerek ayrımcılığı yasaklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14. ve özel hayata ilişkin 8. maddelerini ihlal ettiğine karar verdi.

Kararın ardından harekete geçen Av. Ünal, geçen ay Karşıyaka Nüfus Müdürlüğü’ne başvurup soyadının düzeltilmesini istedi. Görüşü sorulan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de olumlu cevap verdi. Bunun üzerine Ayten Ünal’ın kimliğinde yazılı olan eşinin soyadı “Tekeli” silinerek yeni nüfus cüzdanı çıkarıldı.

Yeni nüfus cüzdanına kavuşan Ünal, “Bu karar, benim gibi istekleri olan evli kadınlar için örnek teşkil edecek. Şimdi sıra çocukların soyadlarına geldi. Onların da istediklerini kullanabilmesi için mücadele edeceğiz.” dedi.