150 milyona yakın ağaç kül oldu

TEMA Vakfı Mersin Şube Başkanı Şükrü Altınova, Türkiye'de Cumhuriyetin kurulmasından bu yana 100 bine yakın orman yangını çıktığını, bu yangınlarda 150 milyona yakın ağaç kaybedildiğini söyledi.

Toroslar Belediye Başkan Vekili Saffet Sucu’yu makamında ziyaretinde konuşan Altınova, “Biz ne kadar bu kaybı önlemeye çalışsak ta önlemek mümkün olmuyor. Ama ağaç dikerek, sevgiyi arttırarak bunu önlemeye çalışıyoruz. TEMA bugün için Türkiye’nin 555 noktasında örgütlü ve 300 binin üzerinde üyemiz var. Hepsi gönülden çalışıyor. Tek menfaatimiz Türkiye çıkarıdır.” dedi.
Amaçlarının çocukları erozyona, ağaç ve çevre sevgisine duyarlı hale getirmek olduğunu ifade eden Altınova, her yıl ilköğretim çağındaki çocukların öğretmenler tarafından görsel ve pratik olarak bilgilendirildiğini kaydetti.
Okullarda yavru TEMA şeklinde örgütlendiklerini dile getiren Altınova, “Şu anda 3 okulda örgütlüyüz ama Haziran’a kadar 9 okul daha bu kervanımıza katılacak. Aynı şekilde üniversite de örgütleniyoruz. Amacımız çevreye duyarlı, çevreye zarar vereni gördüğünde uyaracak insanlar yetiştirmek. Bunun yanında da belediyelerimizle zaman zaman iletişim içerisinde oluyoruz. Yapacak olduğunuz parklarda çocuklarımızı getirip, ağaç dikme sevgisini yaşatmak istiyoruz. Çünkü bu sevgi bu şekilde gelişiyor. Türkiye de şu ana kadar Cumhuriyet’ten bu yana 100 bine yakın orman yangını çıktı, bu yangınlarla birlikte 150 milyona yakın ağaç kaybettik. Biz ne kadar bu kaybı önlemeye çalışsak da önlemek mümkün olmuyor.” diye konuştu.
Toroslar Belediye Başkan vekili Saffet Sucu ise belediye olarak imkanları ölçüsünde TEMA Vakfı’na destekte bulunacaklarını ifade ederek, “Sizleri yaptığınız işlerle kamuoyunda övgüyle izliyoruz. Bence vatan böyle kurtarılıyor. Çünkü toprak kaybı önleniyor, ortam yeşilleniyor. Güzel bir görünüm ve insanlara ağaç sevgisi kazandırılıyor. Memleketimiz daha güzel bir hale getiriliyor. Bu da sizin gayret ve çabalarınızla oluyor. Belediye olarak imkânlarımız ölçüsünde yapabileceğimiz her konuda yanınızda olacağız.” dedi.
Konuşmaların ardından TEMA Vakfı Mersin Şube Başkanı Şükrü Altınova, Toroslar Belediye Başkan Vekili Saffet Sucu’ya vakfın rozetini takarak, vakıfa üye yaptı.