150 yıllık haritayla altın aranacak

Tekirdağ'ın Malkara ilçesine bağlı Çavuşköy'de, 150 önce Yunanistan'a göç eden aile ellerinde haritayla gelerek resmi izinleri aldıktan sonra kazıya başlayacak.

Kazıda yüksek miktarda altın bulunması bekleniyor.

Tekirdağ’ın Malkara ilçesine bağlı Çavuşköy’de, Yunan bir aileye ait olduğu sanılan altın küpünün bulunması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün onayıyla kazı çalışmasına başlandı.

İstanbul’da yaşayan, tekstil sektöründe çalışan Lütfü Gül, 150 yıl önce Çavuşköy’den Yunanistan’a göç eden ailenin üyelerinin kendisine getirdiği haritayla aileye ait olan altınları aramak için ilgili mercilere resmi başvuruda bulunduğunu söyledi.

Yunanistan’a göç eden ailenin üyeleriyle birlikte uzun süren tespit çalışması yaptıklarını, kazıyı başlatmak için resmi makamlardan izin aldıklarını ifade eden Gül, ”Yunanistan’a göç eden aile, önceleri çiftlikleri olan bu yere köyün ve kendilerinin altınlarını gömerek kaçmış. Elimizdeki harita da burasını gösteriyor. Uzun süredir bölgede tespit yapmaya çalışıyoruz. Yasal izinlerimizi aldık ve kazıya başladık. Buradan altın çıkacak hem de büyük miktarda” dedi.

İstanbul’dan gelen arkadaşlarıyla son kez cihazları kontrol ettikten sonra yer belirlemesi yapan Lütfü Gül, kiraladığı makinelerle kazıya başladı. Yaklaşık 2 saat süren ilk kazıda bulguya rastlanmadı. Lütfü Gül’e, ilk kazıda, köy muhtarı, kanalizasyon borularını kıramayacağını söyledi. Kazının ilk etabını sona erdiren Gül, yeni belirledikleri yeri kazmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu arada, köylüler ile çevre köylerden gelen vatandaşların kazı çalışmasına ilgi gösterdiği gözlendi. Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı kazı alanında, Tekirdağ Müze Müdürlüğünden arkeolog Gürkan Gürevin de çalışmaları izledi.