155’e gelen ilginç ihbarlar

Polis İmdat Hattı'nda görevli memurlar, kendilerine gelen bazı ilginç ihbarları şöyle sıraladılar:

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat Hattına geçen yıl 35 bin 35 ihbar geldiği bunlardan 6 bin 790’ının asılsız olduğu bildirildi. Hattı arayanlar arasında, ”Karım dışarı çıkmama izin vermiyor ne olur beni karakola çağırın”, ”cep telefonumu yeni aldım sesim geliyor mu?” gibi ilginç isteklerde bulunanların da oluyor.

Acil durumlarda vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için polisi yönlendirme ve koordinasyon görevini üstlenen 155 hattında görevli personelinin en büyük şikayeti asılsız ihbarlar.

Asılsız ihbarlar yüzünden zaman kaybeden 155 Polis İmdat Hattı personeli, bunun önüne geçmek için vatandaşların daha duyarlı davranmasını istiyor.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, asılsız ihbarların kimi zaman ihtiyacı olan kişilerin zor durumda kalmasına neden olduğunu belirterek, ”Acil müdahale gerektiren bir olayda ekiplerin asılsız ihbarlar nedeniyle olay yerine bir dakika geç gitmesi belki bir insanın hayatına mal olabilir. Halkımız bu konuda daha duyarlı olmalı” dediler.

-”ÇOCUĞUMUN MATEMATİK PROBLEMİNİ ÇÖZEMEDİM…”-

Polis İmdat Hattı’nda görevli memurlar, kendilerine gelen bazı ilginç ihbarları şöyle sıraladılar:

”Hasan Polatkan Bulvarı’ndan içki aldım tadı bana tuhaf geldi. Vatandaşın biri yolda acayip hareketler yaparak soyunmaya başladı. Ömerağa Mahallesi’nde biri düşmüştü, öldü mü? İşten çıkarıldım tazminatımı vermiyorlar ne yapayım? Sizde nöbetçi çilingirlerin telefonu var mı? Yeni cep telefonu aldım sesim geliyor mu? Kavga ettiğim karımı annesinin evinden alıp bana getirir misiniz? Çocuğumun matematik problemini çözemedim, yardım eder misiniz?.”

Hatta, geçen yıl yapılan toplam 25 bin 35 ihbardan 6 bin 790’ının asılsız olduğu saptandı. Hatta 2005 yılında 24 bin 878 ihbar yapılmış, bunlardan 5 bin 859’u asılsız çıkmıştı.