16 kişi öldü, Trump tebrik etti!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Kudüs ile ilgili tweet attı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kudüs'te büyükelçilik binası açma kararı sonrası yaşanan olayları görmezden gelerek, şoke eden bir mesaj paylaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'teki büyükelçiliğin açılışı sırasında video yoluyla konuşma yaptı. Kudüs'teki büyükelçilikteki kalabalığa seslenen Trump, konuşmasında 'ABD bölgede kalıcı bir barış anlaşmasını sağlamaya sadık olmayı sürdürüyor' dedi. Trump, dakikalar önce attığı tweette 'İsrail için büyük gün. Tebrikler' ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Ortadoğu'nun kalbine ateş bırakan Kudüs kararının ardından, Kudüs'teki ABD Büyükelçiliği'nin açılışında bulunan kalabalığa video yoluyla seslendi.

Trump, Aralık ayında ülkesinin onlarca yıldır izlediği Ortadoğu politikasına ters düşen bir karar alarak Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma sürecini başlatacağını açıklamıştı.

Washington'dan gelen ABD heyeti ve İsrail liderlerinin katılımıyla gerçekleşen törenin açılış konuşmasında ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman "Bugün ABD'nin Kudüs, İsrail'deki büyükelçiliğini açıyoruz" dedi.

TWITER'DAN 'ÇOK ÖNEMLİ GÜN' DEDİ

Trump, Gazze şeridinde çok sayıda Filistinlinin İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü günde Twitter hesabından bugünü 'İsrail için büyük gün' olarak tanımladı ve takipçilerine açılışı Fox News'tan izlemeleri çağrısında bulundu

HÜRRİYET