16 refakatçisiz bebek Ankara’ya götürüldü

Deprem bölgesindeki 16 refakatçisiz bebek Ankara'ya götürüldü.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremde 16 refakatçisiz bebek Ankara’ya götürüldü.

Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Kahramanmaraş’tan Ankara’ya götürülen refakatçisiz 16 bebekten 2’si enkazdan çıkarılmıştı. İsimleri bilinmeyen bu iki bebeğin üzerinde sağlık durumu ve bulunduğu yere ait bilgilerin yer aldığı notlar vardı.

Depremle ilgili faaliyetlerde kullanılmak üzere tahsis edilen Cumhurbaşkanlığına ait uçak, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelere hem sağlık ekipleri ve yardım malzemelerini taşıdı hem de bölgedeki durumu kritik yaralıları tedavileri için Ankara`ya ulaştırdı.

Uçağın son yolcuları ise deprem bölgelerinde refakatçisi olmayan bebeklerdi. 0-1 yaş aralığındaki 16 bebek, Kahramanmaraş`tan alınarak Ankara`ya getirildi.

Bebekler Esenboğa Havaalanı`na inen uçaktan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bakıcı anneleri tarafından alınarak Etlik Şehir Hastanesi`ne nakledilmek üzere ambulanslara taşındı.

Bebeklerin uçaktan teslim alınması sırasında Bakanlık Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu.

Genel sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen bebekler, ilk kontrollerinin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı çocuk kuruluşunda bakım altına alınacak.

Ankara`ya nakledilen 16 bebeğin üzerinde kimliklerinin tespitini kolaylaştıracak bazı bilgiler yer aldı.

Deprem enkazından çıkartıldığı öğrenilen 2 bebeğin isimleri bilinmediği için, üzerlerinde bu bilgiler dışında “Enkaz bebek” ifadesine yer verildiği görüldü.

Deprem sırasında Kahramanmaraş`taki hastanelerde, refakatçileri olmadan tedavileri süren diğer 14 bebeğin de ailelerine ulaşılamadığı için başkentte koruma altına alındığı öğrenildi.