16 yaşındaki katil zanlısı tutuklandı

Balıkesir'in Edremit ilçesi ve bağlı Kadıköy beldesinde ki cinayetlerin zanlıları, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir ay önce tahliye edilen sonra G.E., dün gece İlkay Demir (18) ile belirlenemeyen bir sebeple tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine G.E., tabancayla ateş ederek Demir’i öldürdü.

Edremit Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin aramaları sonucu yakalanan zanlı G.E., Çocuk Şubesi’ndeki sorgulamanın ardından suç aleti silahın yerini polislere gösterdi. Daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kadıköy beldesinde ise O.K. (17), aralarında husumet bulunan Murat Öz’ün (29) başına, kahvehanede oyun oynarken av tüfeğiyle bir el ateş etti. Öz, olay yerinde hayatını kaybetti. Kaçan zanlı O.K. ise jandarma tarafından kısa sürede yakalandı vesorgulamasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çocuk yaştaki gençlerin suç işlemesini değerlendiren uzmanlar, yurt genelinde kimse huzurlu ve güvenli olmadığını savundu.

Türkiye’de bir tedirginliğin hakim olduğunu, suçların sebeplerinin başında eğitimsizlik, kitle eğitim araçları, aile içi şiddet ve toplumsal duyarsızlıkların geldiğini belirten psikolog danışman Abdurahman Karagül, “Bu gibi olaylar, gençler üzerindeki baskıların veya bastırılmış duyguların açığa çıkmasından kaynaklanıyor. Özellikle televizyon dizilerindeki şiddet, gençlere ve çocuklara örnek oluyor. Vahşet sahneleri aleni gösteriliyor.” dedi.