17 bin kişi Güllüoğlu baklavası yiyor

Baklavayla adı özdeşleşen Güllüoğlu, Türkiye'yi tatlandırmaya devam ediyor.

Ünlü baklava ustası Faruk Güllü, baklava üretiminde makineleşmeye gitmediklerini, tatlıların hala ustaların el işçiliğiyle yapıldığını söyledi. İnternetten ilk tatlı satışının da Güllüoğlu tarafında yapıldığını belirten Faruk Güllü, sanal mağazalarında halen 529 ürünün pazarlanmasının yapıldığını kaydetti.
Baklavacı Güllüoğlu Faruk Güllü, Antalya’daki mağaza sayısını ikiye çıkardı. Geçen yıl daha çok turistlere yönelik hizmet vermek amacıyla havaalanı yolu üzerinde açılan tesisten sonra yoğun talep üzerine şehir merkezine de mağaza açtı. Güllüoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin karşısında yer alan yeni mağazasıyla tatlı severlere yeni lezzetler sunuyor.

1871’den beri devam eden geleneği, çağın bilgi ve teknolojisiyle birleştirerek geleceğe taşımaya çalıştıklarını ifade eden Faruk Güllü, “Güllüoğlu misyonuyla bağdaşan farklı lezzetleri de konseptimize ekliyoruz. Geleneksel yönümüzü korurken yenilikleri de yakından takip ediyoruz. Sektördeki öncülüğün haklı gururunu yaşayarak gelecek nesillere taşımak için de çalışmalarınızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Güllüoğlu Baklavaları’nın sırrının 134 yıldır babadan oğula aktarılan bilgi, deneyim, işe duyulan saygı ve titizlikte saklı olduğunu belirten Faruk Güllü, Güllüoğlu’nun farkını ise, şöyle anlattı: “Harran Ovası’nın buğdayı, Gaziantep’in fıstığı ve Şanlıurfa’nın tereyağı; baklavanın vazgeçilmez bu üç unsuru ve kullanılan tüm hammaddelerinin kalitesi, baklava ustalarının maharetiyle birleşince ortaya Güllüoğlu lezzeti çıkıyor.”

Bilindiği gibi, Türkiye’de baklava denince akla Güllüoğlu geliyor. 1871 yılında Gaziantep’te Güllü Çelebi tarafından ilk baklava üretimi gerçekleştiren Güllüoğlu ailesi, 1949 yılında Mustafa Güllü ile İstanbul’da ilk üretim ve satış mağazasını açtı. Daha sonraki yıllarda gelen yoğun talepler neticesinde tek bir imalathane yetersiz kalmış ve Mustafa Güllü’nün oğullarından Faruk Güllü, 1993 yılında firmadan ayrılarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ilk imalat ve satış tesisini kurdu. Halen Baklavacı Güllüoğlu Faruk Güllü’nün İstanbul’un çeşitli semtlerinde 16 satış noktası bulunuyor. Tüm Türkiye’de 20 mağazasıyla hizmet veren Faruk Güllü, yurt dışı temsilcilikleriyle de her geçen gün ihracat kapasitesini artırıyor.