170 bin yabancı Türkiye’de iş arıyor

Amerika ve Avrupa'da yaşanan kriz ortamı bu bölgelerdeki işsiz sayısını her geçen gün artmasına neden oluyor.

Amerika ve Avrupa’da yaşanan kriz ortamı bu bölgelerdeki işsiz sayısını her geçen gün artmasına neden oluyor. Artık iş arayan yabancı uyruklu adaylar, gözünü son yıllardaki ekonomik büyüme performansı ile dikkat çeken Türkiye’ye çevirdi.

Türkiye’nin son yıllardaki güçlü ekonomisiyle sadece yabancı şirketler için değil, yabancı çalışanlar için de cazibe merkezi konumunda. İş ilanı, insan kaynakları ve kariyer sitesi secretcv.com’un yaptığı araştırmaya göre, 170 bin yabancı uyruklu aday Türkiye’de iş arıyor. Araştırmaya göre, geçen seneye göre iş arayan yabancı aday sayısı yüzde 40 arttı. İş arayan adaylar arasında özellikle Bulgaristan, Almanya, Azerbaycan, KKTC ve Fransa uyruklu adaylar başı çekerken ABD, Rusya, İngiltere ve Hollanda uyruklu adaylardan ise yoğun talep mevcut. Yabancı uyruklu adaylar en çok satış, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, muhasebe ve yönetim alanlarında iş arıyor.

ALMAN, FRANSIZ, İNGİLİZ VE AMERİKALILAR TÜRKİYE’DE ÇALIŞMAK İSTİYOR

Araştırmaya göre, yabancıların iş başvurularında geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 artış mevcut. Türkiye’de en çok iş arayan yabancıların arasında yüzde 27 ile Bulgaristan birinci sırada yer alırken yüzde 12 ile Almanya ikinci, yüzde 6 ile Azerbaycan üçüncü sırada yer alıyor. Bunları sırasıyla yüzde 5 ile KKTC, yüzde 4.2 Fransa, yüzde 4 ABD, yüzde 3 Rusya, yüzde 3 İngiltere, yüzde 3 Hollanda, yüzde 2 Kırgızistan, yüzde Yunanistan, yüzde 2 Türkmenistan, yüzde 2 Ukrayna, yüzde 2 İran, yüzde 2 Kazakistan, yüzde 1 ile Belçika vatandaşları takip ediyor.

YABANCILAR PERAKENDE, TEKSTİL VE BANKACILIK SEKTÖRLERİNDE ÇALIŞMAK İSTİYOR

Türkiye’yi umut kapısı olarak gören yabancılar en çok perakende (yüzde 10), tekstil (yüzde 8), bankacılık/finans (yüzde 7) sektörlerinde çalışmak istiyor. Bu sene yabancıların çalışmak istediği sektörler arasında yüzde 7 oranı ile bankacılık/finansın 3. sırada yer alması dikkat çekiyor. Özellikle son yıllarda bankacılık sektöründeki büyüme ile uluslararası bankaların Türkiye’de faaliyet göstermek istemesi iş arayan yabancı adayların da Türkiye’ye olan ilgisini arttırdığı görülüyor. Yabancı adayların çalışmak istediği diğer sektörler ise şöyle sıralanıyor: Bilgisayar/bt/internet (yüzde 6), inşaat (yüzde 6), gıda (yüzde 5), otomotiv (yüzde 5), imalat (yüzde 4,5), sağlık (yüzde 4), turizm (yüzde 3).

secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, Türkiye’nin son yıllardaki istikrarlı büyüme politikasıyla yalnızca iş kurmak isteyen yabancıların çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlarında cazibe merkezi haline gelmeye başladığını söyledi. Tütüncü, özellikle dünyada gelişmiş ekonomiler kriz ile boğuşurken, Türkiye’nin ekonomisi ile gençler için istihdamda fırsat oluşturmaya devam ettiğini kaydetti.