18 yıldır kalbi sağ tarafta yaşıyordu

Denizli'de, kalbi sağ tarafta olan, doğuştan sol ve sağ karıncığı yer değiştiren Zaman Güneş, 18 yaşında yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Doğuştan kalp hastası olan ancak bugüne kadar tedavi edilemeyen Zaman Güneş, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Doç. Dr. Gökhan Önem, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Saçar, Dr. Fahri Adalı, Dr. Okan Coşkun’dan oluşan cerrahi ekip ve Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Ercan Gürses tarafından gerçekleştirilen ameliyatla hastanın kalbine müdahale yapılırken, bir kapakçığı protez kapakla değiştirildi ve bir kapakçığı onarıldı.

Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Önem, insan kalbinde üstte iki kulakçık ve altta iki karıncık olmak üzere dört oda bulunduğunu hatırlatarak, “Hastamızın sol ve sağ karıncığı doğuştan yer değiştirmişti. Aynı zamanda hastanın kalbi sağ tarafta bulunuyordu. Bunun yanı sıra kalpten çıkan damarlar yer değiştirmişti ve karıncıklar arasında tamamen kapalı olması gereken duvarın yaklaşık 5 santimetrelik kısmı yoktu. İki kapakçıkta da fonksiyon bozukluğu bulunuyordu. Tıpta oldukça nadir görülen ve düzeltilmiş transpozisyon, ventriküler septal defekt, dekstrakardi adı verilen doğumsal kalp hastalığı bulunan hastamızın doğumdan beri şikayetleri olmasına rağmen başvurduğu merkezlerde tedavi edilememiş. Nefes darlığı şikayetiyle bize başvuran hastamızın ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik.” dedi.

Karmaşık doğumsal kalp hastalıklarının ameliyatları için yurt dışında da eğitim aldıklarını da belirten Doç. Dr. Gökhan Önem, “Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde karmaşık doğumsal kalp hastalıkları dahil tüm kalp ve damar ameliyatları yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.