180 kilometre asfalt yol sökülüyor

Geçmişteki hatalı uygulamalar yüzünden 180 kilometre asfalt yol sökülüyor.

180 kilometrelik asfalt yollar İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından söktürülmeye başlanırken, devlet büyük zarara uğratılmış oldu.
Köy yollarında bir kilometre asfalt yolun 52 milyar liraya mal olduğunu söyleyen Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, geçmişte köy yollarında yapılan 180 kilometrelik asfaltın sökümünü yaptıklarını belirterek, “İlk defa yapılan asfalt yola ikinci yıl mutlaka ikinci kat asfalt dökülmesi, sonraki yıllarda da bakım ve onarımının yapılması gerekir. O dönemde köy yoluna asfalt malzemesi döküldükten sonra ikinci yıl ikinci kat asfalt atılmadığı için yollardaki asfalt şimdi üç ekip tarafından sökülerek yerine yeniden sıfırdan asfalt dökülüyor.” dedi.

Güngör, “Bir kilometre köy yolu asfaltı 52 milyar liraya mal oluyor. Biz, bir ekiple eski asfalt yolların sökümünü yaptıktan sonra ikinci ekip, malzeme dökümü, üçüncü ekip de asfaltlama işlemlerini yapıyor. Mevsimin kısa olmasını göz önünde tutarak bu yıl içersinde 300 kilometre köy yolunu asfaltlamayı planladık. Devlet, geçmiş yıllarda yapılan yanlış uygulama sonucu zarara uğratılmıştır. Biz bu yıl birinci kat asfalt yol yapımından sonra önümüzdeki yıl ikinci kat asfalt yol yapımını gerçekleştireceğiz. Geçmişte bir yılda 50 kilometre köy yolu asfaltlanırken ikinci yıl, yapılan yola ikinci kat atılmadan başka bir yolda 50 kilometre asfaltlama çalışması yapılmış. Yanlış uygulamaları gidermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, köy yollarında asfaltlama, söküm, yeni asfalt döküm çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.