19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta törenlerle kutlanacak. Anıtkabir'de ve 19 Mayıs Stadyumu'nda da kutlamalar çerçevesinde törenler düzenlenecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’de ve 19 Mayıs Stadyumu’nda tören düzenlenecek.

19 Mayıs törenleri sabah saat 07.00’de top atışı ile başladı. Anıtkabir’de saat 09.00-09.30 saatleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer sivil ve askeri erkanın katılacağı devlet töreni gerçekleştirilecek.

Aynı saatlerde ayrıca, Atatürk anıtlarına da çelenk konulacak. 19 Mayıs Stadyumu’ndaki tören ise saat 09.30’da bando eşliğinde alana yerleşilmesiyle başlayacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün saat 10.00’da şeref tribünündeki yerini almasının ardından törende ilk konuşmayı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yapacak.

Tören, bir öğrencinin gençler adına konuşmasıyla devam edecek. Öğrenci, gençlik adına bir şiir, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni ve Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı okuyacak.

Daha sonra, Samsun’dan getirilen bayrak ve Selanik’ten getirilen bayrak ile toprak Cumhurbaşkanı Gül’e sunulacak. Gençlik Marşı’nın söylenmesi ve seremoni tablosunun çözülümünün ardından Jandarma bando gösterisi yapacak.

Türk Hava Kurumu’nun paraşütle atlama gösterilerinin ardından ise tören geçişi yapılacak. Tören geçişinin tamamlanmasından sonra yer ve fon grubu gösterileri gerçekleştirilecek.

Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e törenin bitişinin arzıyla sona erecek.

Alınan önlemler…

Anıtkabir, düzenlenecek tören nedeniyle, dün saat 13.00’ten, 19 Mayıs 2008 Pazartesi günü saat 10.00’a kadar tören hazırlıkları ve güvenlik önlemleri dolayısıyla halkın ziyaretine kapatıldı.

Akdeniz caddesi ve Gençlik caddesi, 19 Mayıs 2008 Pazartesi günü tören süresince trafiğe kapalı olacak.

Diğer taraftan, devlet kortejine dahil zevatın araçları Anıtkabir’e 1 nolu nizamiyeden (Tandoğan kapısı) törene katılacak; sivil ve askeri personel ile öğrenciler ise kimlik kontrolü ile yaya olarak 2 nolu nizamiyeden (Akdeniz caddesi kapısı) girecekler.

Devlet erkanı ve törende görevli personel dışında, hiçbir şahıs araçlı olarak Anıtkabir’e alınmayacak. Bununla birlikte kortejde yer almayan, mozole önündeki bayrak

Erdoğan’a zorunlu göz istirahatı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gözünde beliren sağlık sorunu nedeniyle ve doktorların tavsiyesi üzerine bugün yapılacak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine katılamayacağı bildirildi.
Başbakanlık Basın Merkezi’nden dün saat 23.40 sıralarında yapılan açıklamada, Erdoğan’ın doktorların ısrarlı istirahat tavsiyesi üzerine 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine katılmayacağı bildirildi. Açıklamada, etkinliklerde Erdoğan’ı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in temsil edeceği kaydedildi.