19 yildir yapilan baraji basbakan açacak

GAZIANTEP - Yapimina 1986 yilinda baslanan ve bu sene aktarilan ödenekler neticesinde tamamlanan Kayacik Baraji Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in yapacagi açilisla hizmete girecek.

Kayacik Baraji’nin bitirilmesi ile birlikte Barak Ovasi’nin hasretle bekledigi suya kavusacagini vurgulayan Eruslu, sulama sahasinda endüstri bitkilerinin ekilmesi ile elde edilecek ürünlerin Gaziantep sanayisinde ucuz hammadde olarak kullanilacagini kaydetti.

Eruslu, pazar günü Basbakan Erdogan tarafindan açilisi yapilacak olan Kayacik Baraji’nin sulama sahasinin 200 bin dönüm oldugu, diger projelerin tamamlanmasi durumunda bu kapasitenin 1 milyon dönüme çikacagini anlatti. Bu anlamda yilda 350 trilyon lira net gelir saglanacagini bildiren Eruslu, devletin suanda 3 günlük borç faizine ödedigi para ile Gaziantep’e üç tane Kayacik Baraji yapilabilecegini savundu.

Gaziantep’in ulasim master plani uygulamasini çok iyi buldugunu da belirten Eruslu, “Eger Gaziantep’in trafigine el atilmazsa 3 sene sonra trafik tikanir. Bunun önüne kimse geçemez. Çünkü geçmis dönemlerde birilerine dolmus hatti verilirken digerinin kentin gelecekteki yolu düsünülmemis. Büyüksehir’in master plani çok iyi analiz edilerek çikartilmistir. Bunun uygulamaya konulmasi durumunda kent rahat bir nefas alir” seklinde konustu.