1997 yılında alınan karar şimdi uygulanıyor

Edirne İl Trafik Komisyonu tarafından 1997 yılında alınan "ağır tonajlı araçların şehir içine girmemesi" yasağının bu güne kadar uygulanmadığı anlaşıldı.

1997’de dönemin Vali Yardımcısı Rıfat Taşkın’ın Başkanlığı’nda, Belediye Başkanlığı temsilcisi Adnan Çardaktan, İl Jandarma Komutanlığı temsilcisi Binbaşı Halil Ören, Emniyet Müdür Yardımcısı İmrukays Güçlü, Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Özder, Karayolları temsilcisi Cavit Çoşkun, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Atabay’ın bulunduğu İl Trafik Komisyonu’nu tarafından şehiriçinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde belli saatlerde kamyon ve kamyonetlerin girişinin yasaklandığını kararı alındı. 9 yıl önce alınan karar 2006 yılında uygulamaya geçti.

Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Ata Akman, “Vatandaşların hangi konularda şikayetçi olduklarını anlayabilmek için anket hazırladıklarını belirterek, ”Bu anketlerde hem iyi yönlerimizi hem de eksikliklerimizi görüp ona göre çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Edirne’de trafiğin aksamaması için alternatif yollar aradıklarını ifade eden Akman, şunları kaydetti: ”İl Trafik Komisyonu’nun aldığı kararla trafiğin yoğun olduğu sabah 07.00-09.00, öğle 11.30-14.00, akşam da 16.30-18.30 saatleri arasında Saraçlar, Çilingirler, Vilayet, Maarif, Osmaniye, Balıkpazarı, Kıyık, Eski İstanbul Caddeleri bölgelerinde iş yerlerinin de bulunması nedeniyle dağıtım yapmak isteyen kamyon ve kamyonetlerin girişi yasaklandı. Bu kurala uymayanlara ceza kesilecek.”