1998 yılından önce doğan çocuk velileri!

Bursa Çekirge Çocuk Hastanesi başhekim yardımcısı Çocuk ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Atilla Güray, 1998 yılından önce doğan çocuklara mutlaka 2. doz kızamık aşısı yaptırılması gerektiğini söyledi.

Kızamık hastalığının aşı yapılmadığı takdirde çocuklarda ölümlere yol açacağını dikkat çeken Dr. Güray, şöyle konuştu: “Kızamık yapılmamış çocuklarda hastalık zatürree ve ansefalit’e (beyin iltihabı) yol açabilmektedir. Kızamıkla mücadelede en etkili yöntem aşı olmaktır. Ancak 1998 yılından önce yapılan aşılar tek doz halinde uygulandı. Bu tarihten sonra yapılan aşılar için problem yok. Kızamık aşısı tek dozda olsa kızamığa karşı koruyucudur, ancak anne ve babalar 1998 yılından önce doğan çocukları mutlaka bir sağlık ocağına götürerek 2. doz aşısını yaptırmak zorundalar.”

Kızamık aşısının ilk dozunun 9 aylıkken yapıldığını da vurgulayan Dr. Güray, “2. dozu ilkokul çağlarında en geç 1. sınıfta yapılmalıdır. Şu an itibari ile kızamık aşısında bir problem yok. Sağlık Bakanlığı başlattığı kampanyalarla 1. doz ve 2. doz aşıları yapıyor. Dünyada hastalıklara karşı en etkin ve ekonomik yöntem aşıdır. Öyle ki aşı yapılan bir kişi, yapılmadığı takdirde 100’lerce kişinin aşı masraflarını tedaviye harcamaktadır” dedi.