2 bin 364 okul tehlikede!

Mimarlar Odası Genel Başkanı Tuna, 1999 Marmara depreminden sonra yapılan çalışmalarda 2 bin 364 okulda, güçlendirilmesi gereken bin 783 blok tespit edildiğini söyledi.

Tuna’ya göre, güçlendirilmesi gereken bloklardan ancak 72’si güçlendirildi, 41 blok da yıkılarak yeniden yapıldı. Hastane ve okullardan sadece yüzde 5’i güçlendirildi. Gerisi olası bir depremde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Adana’da düzenlenen “İnşaat 2007” fuarı kapsamında Tüm Fuarcılık Yapım AŞ’nin (TÜYAP) Kongre ve Fuar Merkezinde gerçekleştirilen “Kentsel Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı” konulu panelin açılışında konuşan Bülend Tuna, kentlerdeki yapı stokunun yenilenmesi, sağlıklaştırılması üzerine değerlendirmede bulundu. Tuna’ya göre, 1999 Marmara depreminden sonra yapılan çalışmalarda tespit edilen 2 bin 364 okul ve 6 hastaneden ancak yüzde 5’i yıkıldı veya güçlendirildi.
Tuna, kentsel dönüşümü sağlayacak kanun tasarısının sadece kentsel yenileme ya da “dönüşüm” konularındaki teknik ve kurumsal hazırlıklarla sınırlı bir işlev üstlenmediğini kaydetti. Bu tasarı ile kamu yararına öncelik veren genel imar hukuku ile kamusal alandaki devlete ait toplumsal yükümlülükler bakımından da adeta yeni bir yapılanma öngörüldüğüne işaret eden Tuna, şunları söyledi:

“Son yıllarda, başta İstanbul olmak üzere bir çok kentimizde, uluslararası emlak pazarına yönelik projeler üretilmeye başlandığını görmekteyiz. Kentsel dönüşüm projeleri olarak sunulan bu projelere, dünya sermayesinin çekilmesi amaçlanmakta, kentler bu anlamda birbiriyle yarıştırılmakta. Haydarpaşa ve Galataport bu proje örneklerinin en bilinenleri olarak sık sık basında yer almakta.”

Tuna’ya göre, tasarı yasalaşırsa imar suçları aklanacak, kamusal denetim kalkacak, yetkilerin keyfi kullanımına imkan sağlanacak, bilime ve kamu yararına aykırı kullanım kararları artacak, yerel demokrasi adına çıkarlar kollanacak, kentsel dönüşüm her soruna çözüm olarak sunuluyor, halka ait kamusal güç, özel girişime terk edilecek ve yatırımcılara ayrıcalıklı teşvik öngörülüyor.