2 bin 373 köy yolu kapalı!

Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava, ulaşımda aksamalara neden oluyor.

Doğu ve Güneydoğu illerinde binlerce köy yolu ulaşımı kapandı. Van, Muş, Batman, Şırnak ve Mardin’de okullar eğitime ara verdi. Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Van’da 413, Hakkari 118, Ağrı 508, Bingöl 56, Muş 359, Siirt 280, Şırnak 192, Batman 271, Diyarbakır 80, Mardin 96, köy yolu ulaşıma kapandı.

Etkili olan kar yağışı nedeni ile sabah saatlerinde Van-Tatvan, Bitlis-Baykan, Muş-Malazgirt, yollarının kapandığı bildirildi. Öğle saatlerine doğru Van-Tatvan yolu ulaşıma açılırken, Siirt-Pervari, Siirt-Eruh, Siirt-Baykan, Diyarbakır-Hazro, Midyat-Gercüş, Muş-Kulp ve Hakkâri -Şırnak karayollarının kapalı olduğu bildirildi.

Yolların açılması için karayolları ekiplerinin çalışmalarını sürdürüyor. Yetkililer, mümkün olmadığı müddetçe bu havalarda yolu çıkılmaması tavsiyesinde bulunurken, açık olan yollarda seyahat edenlerin araçlarına zincir takması, yanlarında çekme halatı ve takoz bulundurması uyarısını yaptı.

Meteoroloji yetkilileri bölgede gece saatlerinde sıcaklığın eksi 16 dereceye kadar düşeceği uyarısını yaparak don ve buzlanmalara karşı herkesin dikkatli olması çağrısında bulundu.

Kar yağışı, tipi ve sis nedeniyle Van’a sefer yapan THY, Pegasus ve Sun Express Hava yolları şirketlerinin uçuşları iptal edildi.