2 bin 601 metre uzunluğunda pasta yapılacak

Alanyalı aşçılar, Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek için 2 bin 601 metre uzunluğunda 24,5 ton ağırlığında pasta yapacak.

Pastanın yapı için 180 usta, bir hafta süreyle çalışacak. Muzlu Sarma Pastası için 159 bin yumurta, 4 bin 452 kilo un, 4 bin 452 kilo şeker, 795 kilo katkı maddesi, 265 kilo kabartma tozu şeker, 2 bin 600 kilogram muz, 2 bin 650 litre su, 270 kilogram kabartma tozu, 792 kilogram yağ, 2 bin 640 kilogram muz, 5 bin 280 litre süt, bin 400 kilogram krem şanti kullanılacak. Pasta 55 bin YTL’ye mal olacak. Rekor uzunluktaki pastayı kesmek için ‘Aşçı Parodisi’ proğramıyla büyük beğeni toplayan ünlü tiyatrocu Levent Kırca ile sanat dünyasının ünlülerinden Hülya Avşar ve Gülben Ergen davet edilecek.

Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği (AKPAB) Başkanı Bayram Ergün, Guinnes Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi´ne Kasım ayında yaptığı başvurunun kabul edildiğini söyledi. 15 Nisan Aşçılar Bayramı kutlamaları sırasında 2 bin 601 metre uzunluğunda pasta yapacaklarını belirten Ergün, “Dubaili aşçıların elinde olan en uzun pasta rekorunu kırmak için Guinnes Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi olan Profesör Doktor Orhan Kural’a başvurduk. Yaptığımız başvuru Kural tarafından olumlu karşılandı. 15 Nisan 2005 tarihinde kutlanacak olan Aşçılar Bayramı törenleri öncesinde 2 bin 601 metre uzunluğunda, 24,5 ton ağırlığında muzlu sarma pastası yaparak yeni bir rekora imza atacağız.” dedi. Rekor denemesinin Alanya´da gerçekleştirileceğini anlatan Ergün, D-400 Karayolu´nun, Atatürk Anıtı ile Milli Egemenlik Stadı arasındaki bölümünün mutfak olarak kullanılacağını ifade etti. Yapmış oldukları çalışmayı halkın izleyebileceğine işaret eden Ergün, pastanın tamamının, Aşçılar Günü Kutlamaları çerçevesinde vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacağının altını çizdi.

Rekor denemesini Alanya Turistik İşletmeleri Derneği ile ortaklaşa düzenlediklerini hatırlatan Ergün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Türkiye’ye gelen yabancı çocukları da rekor denemesine davet edeceklerini kaydetti. Ergün, pastayı kesmek için “Aşçı Parodisi” proğramı ile beğeni toplayan ünlü tiyatrocu Levent Kırca’yla birlikte Hülya Avşar ve Gülben Ergen’i davet edeceklerini sözlerine ekledi.