2 kisinin öldügü Askale Çimento Fabrikasi OHSAS Is Güvenligi belgesine sahipmis

Erzurum Çimento Fabrikasi'nda 2 kisinin ölümüsle sonuçlanan is kazasi genis çapli olarak arastiriliyor.

Olayin yargiya intikal ettiginden detayli bilgi veremeyecegini belirten Yücelik, “Is kazasi sonucu fabrikamiz personeli ve çalisma arkadaslarimiz Makine Mühendisi Mehmet Dirsek ile Yavuz Içoglu vefat etmislerdir. Sözkonusu arkadaslarimiz olay günü Farin Degirmeni’ndeki bir arizayi gidermek için çalismaya baslamis ve sistemin bir bölümünün sebebi arastirilmak üzere çalismasi neticesinde ezilme neticesinde vefat etmistir.” demekle yetindi.

Askale Çimento’da bu kaza ilk degil. 1993 yilinda Erçimsan sirketine devredilen fabrikada 1994 yilindan buyana bazi önemli kazalar meydana geldi. Bunlar arasinda fabrika firininda 3 kisinin ölümü, çimento silolarina düsen 2 kisinin ölümü, grizu patlamasinda 7 kisinin ölümü 30 kisinin yaralanmasi ve son olarak farin degirmenine düsen biri mühendis iki kisinin ölümü yer aliyor.

Askale Çimento Fabrikasi’nin, is güvenligi sertifikasi aldigi ortaya çikti. Fabrika yaklasik 4 ay önce Ingiliz Standart Enstitüsü’nden TS (OHSAS) 1801 “Is Sagligi ve Güvenligi Yönetim Sistemi Standardina” uygunluk sertifikasi almis.

Askale Saglik Merkezi’nde bulunan çalisanlardan Yavuz Içoglu’nun cenazesi ikindi namazina mütaakip Askale’de topraga verilecek.

Ailesene teslim edilecek mühendis Mehmet Dirsek’in cenazesi de memleketi Sanliurfa’ya gönderilecek.