‘2 milyar Euro olursa Diyarbakır’ı Paris yaparım’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "2 milyar Euro olursa Diyarbakır'ı Paris yaparım. Ancak, 2 milyar Euro ile yıllık gelirimiz arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır" dedi.

Bir milyon nüfusa hizmet vermelerine rağmen yıllık bütçelerinin 55 milyon YTL olduğunu belirten Baydemir, kardeş şehir oldukları 200 bin nüfusa sahip Fransa’nın Ren kenti belediyesinin bütçesinin ise yıllık 400 milyon Euro olduğunu kaydetti.

Bölgeler arası gelişmişlik farkının kaldırılması için bölge belediyelerine ayrılan payın artırılması gerektiğini de ifade eden Baydemir, “Bunlardan biri Türkiye’ye ayrılan kimi hibe, fon ve kredilerin bölgeye verilmesi için pozitif bir ayrıma ihtiyaç vardır. İkincisi her kentte çıkan farklı ekonomik değerlerin bir kısmının o kentin kalkınmasına harcanması önemli bir fırsat olacaktır. Şırnak’ta çıkarılan kömür, Batman’da çıkarılan petrol ve GAP’taki barajlardan elde edilen enerji gelirinin bir kısmı bölgede kullanılmalıdır. Üçüncü olarak da bölgeler arası farklılığın kaldırılması için ciddi bir teşvik politikası uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

Kentin en büyük sorununun yoksulluk ve göç olduğunu da vurgulayan Başkan Baydemir, şunları kaydetti: “Hizmet üretmek için maddi kaynağa ihtiyaç vardır. 2 milyar Euro olursa Diyarbakır’ı Paris yaparım. Bu parayla kentin altyapıdan üstyapıya kadar bütün sıkıntıları belediyecilik açısından giderilir. 2 milyar Euro bu kentin ekonomik ve sosyal kalkınmasında yeterli bir rakamdır. Hiç gecekondu kalmaz ve turizm potansiyeli yaşama geçirilir. Ancak, 2 milyar Euro ile yıllık gelirimiz arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır.”