2 milyon ‘cep’ hâlâ kayıt dışı

Kaçak cep telefonlarının kayıt altına alınmasıyla ilgili süreç hâlâ tamamlanamadı.

Bu süreçte 593 bin telefon görüşmelere kapatıldı. Ancak Telekomünikasyon Kurumu (TK)’nun ikazlarına rağmen 13 Temmuz’dan sonra kaçak yollardan alınan 2 milyon telefonun kayıt altına alınması için henüz bir çalışma yapılmadı. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Genel Başkanı Murat Dursun, söz konusu telefonlar sebebiyle tekrar bir karışıklığın gündeme gelmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Dursun’a göre faturalı olduğu halde kayıtta problemli görünen 100 bin civarında telefon bulunuyor. Dursun, ikinci el ticaretine ilişkin yönetmelik çalışmalarının sürdüğünü de bildirdi. Buna göre ikinci el alım ve satımı bir prosedüre bağlanacak. Bu telefonlar, ikinci el uyarısının bulunduğu bir ambalaj içinde satılacak. Murat Dursun, yapılan düzenlemelerle sektörde aleni kaçakçılığın bitmek üzere olduğunu; ancak şimdi daha tehlikeli olan düşük faturalarla ithalat yapma yoluyla ‘kayıtlı kaçakçılığın’ başladığını ifade etti. Verilen bilgiye göre, 100 Euro’luk ürün 5 Euro’luk faturayla Türkiye’ye sokuluyor. Sunulan faturanın da önemli bir kısmı sahte. Ürünün üzerinde yüzde 41,6’lık ÖTV ve KDV bulunuyor. Dürüst firma 100 Euro’luk ürünü vergisini ödeyerek 141,6 Euro’ya mal edip 150-160 Euro’ya satarken, kayıtlı kaçakçılık yapan 102 Euro’ya mal ettiği cihazı diğer firmadan daha ucuza satabiliyor. Böylece hem vergi kaçağı olduğunu hem de dürüst satıcıdan daha ucuza mal sattığı için bu işletmeleri tüketici gözünde şüphe altında bıraktığını anlatan Dursun, “Bunu sektörden arkadaşlarımız, meslektaşlarımız yapıyor. Şunu bilmeliler, sektörde illegal ticaret bitmiştir. Girişimlere başladık, sonuna kadar takipçisiyiz, kurtuluşları yok.” diye konuştu.

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği, kayıt dışı cep telefonlarının kapatılmasıyla son bulan kayıt altına alma işleminden sonra sektörün önde gelen firmalarını ve tüketici örgütlerini bir araya getirerek ‘Tüketiciyi Bilinçlendirme Platformu’ oluşturdu. Platformun kamuoyuna tanıtılması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Dursun, platforma katılan sektör firmalarının katkılarıyla düzenlenen kampanya çerçevesinde gazete ilanları, afiş ve el broşürleriyle tüketicinin satın alma sırasında dikkat etmesi gereken unsurların belirtildiğini, böylece yeni yasa ve uygulamalar sonrasında tüketici üzerinde oluşan tereddütlerin bertaraf edilmesinin planlandığını bildirdi. Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü ve Tüketiciler Derneği’nden destek gören kampanyada ‘Cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz?’ başlığı altında 6 kriter vurgulanıyor. Broşürlerde, fatura ve garanti belgesinin alınması, kutu ve cihaz üzerinde Telekomünikasyon Kurumu’nun hologramının olması, garanti belgesinin doldurulmuş olması, IMEI numarasının kontrol edilmesi gibi unsurlar hakkında tüketiciye yol gösterecek uyarılar bulunuyor. Kampanyanın bütçesi ise 150 bin yeni lira.

5 YTL’lik kayıt parasına suç duyurusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’ye kaçak yollardan cep telefonu sokulması ve bunların 5 Yeni Türk Lirası karşılığında kayıt altına alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunan Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, cep telefonu kullanıcılarına ‘kaçakçı’ muamelesi yapılarak ve iradeleri dışında 5 yeni lira kayıt ücreti alınarak, ‘Türklüğü aşağılama’ suçunun işlendiğini öne sürdü. Vural, abonelerden kayıt ücreti alan GSM şirketleri, Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri ve kaçakçılığı önlemekle görevli idari yetkililer hakkında yasal işlem yapılmasını talep etti. Kayıt işlemi için tahsil edilen toplam 90 milyon YTL’nin hak, hukuk ve adalete aykırı olduğunu savunan Vural, ödediği 5 YTL’lik kayıt ücretinin iade edilmesini talep etti. Başsavcılık, soruşturmayı, ‘kaçakçılık’ ve Vural’ın suç duyurusu dilekçesinde ileri sürdüğü diğer suçlar yönünden iki yönlü olarak yürütüyor.