‘2. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "2. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali" başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, devletin sinemayı yeteri kadar destekleyemediğini belirterek, “Türkiye için büyük bir tanıtım yapmak istiyorsak, doğrudan doğruya sinemaya yatırım yaparak, Türkiye’nin tarihini, doğasını, geleneğini gösterecek bir prodüksiyona imza atmamız gerekiyor” dedi.

Festivalin, Büyükşehir Belediyesinin Heykel’deki tarihi binasında verilen kokteyl ve ardından Tayyare Kültür Merkezindeki açılış törenine katılan Günay, törende yaptığı konuşmada, sinemanın bir ülkenin tanıtımı ve kültürlerin birbirlerini taşıması açısından çok önemli araç olduğunu söyledi.

Festivalin, henüz ikinci yılında yurt içi ve uluslararası sanat camiası tarafından büyük bir ilgi gördüğünü belirten Günay, bu ilginin önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğine inandığını ifade etti.

Günay, Bursa’nın tarım alanları ve sanayisiyle tanınan bir kent olmasına rağmen kültürel ve tarihi yönüyle de Türkiye’nin kültür hazinesi içinde çok önemli bir yerinin bulunduğunu ifade etti.

Bursa’nın bir çok imparatorluğa başkentlik yapmış önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Günay, “Festival, Bursa’yı kültür ve sanat alanında hak ettiği noktaya taşıma açısından büyük önem taşıyor. Bursa’nın hak ettiği kültürel derinliği artarak sürdüreceği inancını taşıyorum” dedi.

Günay, sinemanın çok önemli bir sanat dalı olmasına rağmen Türkiye’de henüz hak ettiği noktaya ulaşamadığını dile getirerek, şöyle konuştu:
“Ülkemizde devlet, sinemayı yeteri kadar destekleyemedi. Aslında sinemanın ve sanatın çok daha fazla desteklenmesi gerekir. Devletimiz, sinemaya ulusal ve uluslararası alanda destek veriyor ama bunun yetmediğini biliyorum. Türkiye için büyük bir tanıtım yapmak istiyorsak, doğrudan doğruya sinemaya yatırım yaparak, Türkiye’nin tarihini, doğasını, geleneğini gösterecek bir prodüksiyona imza atmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda sinemaya verilen desteğin artarak devam edeceğini söylemek istiyorum.”

Törende, “Ahmet Vefik Paşa Onur Ödülü”, Türk sinemasına yarım asrı aşkın süredir hizmet eden Fatma Girik’e verildi.
Girik’e, ödülünü, yönetmen Çağan Irmak verirken, sahneye “sürpriz konuk” olarak davet edilen Şevval Sam, kısa bir konser verdi.