20 öğretmen hakkında tahkikat başlatıldı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde düzenlenen "Sağlık" operasyonunda 51 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 20 öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre yaklaşık üç aydır polisin yaptığı istihbarati çalışmalara neticesinde Ağrı ve Doğubayazıt’ta eczane ve özel sağlık polikliniklerde yapılan operasyonda 8 bin civarında ilaç küpürü ve çok sayıda küpürü kesilmemiş boş ilaç kutusu bulunduğu belirtildi. Memurların, özel sağlık polikliniklerinde ve eczane sahipleri ile iş birliği yaparak yeşil kartlara ve birçok sağlık karnesine usülsuz ilaç yazdırıldığı ifade edildi. Gözaltına alınan 51 kişiden üç doktorun resmi doktor olduğu belirtildi.

Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyon kapsamında, çok sayıda eczane, özel sağlık polikliniği ve Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nde görevli doktorların da aralarında bulunduğu 51 kişi, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, kamu kurum ve kuruluşlarına zarar vermek suretiyle dolandırıcılık yapmak” suçundan gözaltına alındığını söyledi. Vali Akpınar, gözaltına alınan görevlilerden 10 kişinin Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nde çalıştığını belirtti.

20 ÖĞRETMEN HAKKINDA TAHKİKAT BAŞLATILDI

Vali Akpınar, bugün 20 öğretmen hakkında usulsüz ilaç yazdırmadan dolayı tahkikat başlatıldığını da ifade ederek, “5 doktor, 8 memur, 1 hemşire ve özel polikliniklerde çalışan 17 personel olmak üzere toplam 51 kişi gözaltına altına alındı. Konu ile ilgili soruşturma devam ediyor.” şeklinde bilgi verdi.

Gözaltına alınan şahısların ifadelerine göre operasoynun genişleyebileceği belirtilirken şahısların 3 gün içerisinde mahkemeye çıkarılabileceği belirtildi.