20 yaş altındaki gebelikler riskli

Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan 'Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu'na göre Türkiye'de her yıl 1 milyon 400 bin bebek dünyaya geldiği, bunlardan 38 bininin 1 aylık olmadan öldüğü ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı’nın ‘saglik gov.tr’ adresli resmi internet sitesinde yer alan ve Bakanlığın hazırladığı ‘Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu’nda, Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin canlı bebek doğumu gerçekleştiği ancak, bu bebeklerin yaklaşık 38 bininin 1 yaşına girmeden hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bir yaşından önce ölen bebeklerin yaklaşık 22 bininin ise 1 aylık olmadan hayatlarını kaybettiği bildiriliyor. Bir aylık bebek ölümlerinin yüzde 66’sının ilk 1 haftada gerçekleştiği vurgulanan raporda, Türkiye’de bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün korunabilir hastalıklar sonucu gerçekleştiği ve anne sütü, takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolünün, bebek ve çocukları ölümlerine yol açan birçok hastalıktan koruduğuna dikkat çekiliyor.

Anne sütünün, içerdiği 100’e yakın yararlı maddeyle bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğuna değinilen raporda, anne sütüyle beslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları bildirildi. Raporda, hamile tüm bayanların gebelikleri süresince hekim kontrolünde olmaları ve doğumlarını bir sağlık kuruluşunda yapmalarının, anne ve doğacak bebeğin sağlığı açısından çok önemli olduğuna dikkat çekilerek, “Gebelik süresince anne adayının bir sağlık personeli tarafından düzenli olarak izlenmesi, anne ve doğacak bebeğin yaşamını olumsuz etkileyebilecek sorunlar için önlem alınmasını sağlıyor. Hamilelik süresince düzenli olarak yapılan hekim kontrolüyle anne ve bebekte ortaya çıkan kansızlık, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, erken doğum, annenin gebelik zehirlenmesi ve ‘düşük doğum ağırlıklı bebek’ gibi anne ve bebeği etkileyen hastalık ve durumlar önceden fark edilerek önlem alınabilir” ifadeleri kullanıldı.

İLK GEBELİK YAŞININ 20’NİN ALTINDA GERÇEKLEŞMESİ RİSKLİ

Söz konusu raporda, annenin ilk gebelik yaşının 20’nin altında gerçekleşmesinin ‘ani bebek ölümleri’ açısından önemli bir risk olduğu belirtilerek, hamileliği süresince sağlık personeli yardımı almayan ve doğumunu evde, sağlık personeli desteği olmaksızın gerçekleştiren annelerin bebeklerinin çok önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğuna vurgu yapıldı.

Annenin gebelikleri arasındaki sürenin kısalığının, ani bebek ölümleri açısından bir risk olduğuna işaret edilen açıklamada, 2 doğum arası olması gereken ideal sürenin 2 yıl olduğu kaydedildi. Raporda, annenin doğumdaki yaşının 35 ve üzerinde olmasının, doğum sırasında gerçekleşen ‘anne ölüm oranları’nda 3.11 kat artışa yol açtığına dikkat çekilerek, doğumların aralıklandırılmasının anne ve bebek ölümlerini önlediği ifade edildi.

BCG verem, çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanos karma aşısı, kızamık ve hepatit B aşılarının tamamının sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapıldığı vurgulanan raporda, “Bakanlık olarak bebek ve çocuklarımız için uyguladığımız aşılama takvimine göre aileler bebekleri doğar doğmaz hepatit B, 2 ay dolunca BCG verem, difteri-boğmaca-tetanos karma aşısı, ağızdan çocuk felci aşısı, hepatit B, 3 ve 4 ay dolunca, difteri-boğmaca-tetanos karmayla ağızdan çocuk felci aşısı, 9 ay dolunca kızamık ve hepatit B, 16-18 ay dolunca yine difteri-boğmaca-tetanos karma aşısıyla ağızdan çocuk felci pekiştirme dozunu ücretsiz yaptırabilmektedir. Okul dönemi çocuklar için ilköğretim birinci sınıfta ‘Erişkin Tipi Difteri Dozu’ içeren tetanos-difteri aşısı, ağızdan çocuk felci, kızamık ve verem aşıları uygulanmaktadır” denildi.