’20 yılda yapılamayanı 35 yılda yaptık’

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak: 'Konutta 20 yılda yapılamayanı biz 3,5 yılda yaptık' dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Başbakanlık Toplu Konut Daire Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılan toplu konut evlerinin anahtar teslim töreninde, 20 yılda yapılamayan’ı 3,5 yılda yaptıklarını ve 65 bin toplu konutu tamamladıklarını söyledi.

Kilis’te yapımı tamamlanan 224 konutun anahtar dağıtımı Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın da katıldığı bir törenle yapıldı.

Toplam 352 konut olarak düşünülen ve ilk etapta 224 tanesi tamamlanan konutların, ikinci etabınında kısa sürede yapımına başlanacağı bildirildi. Toplam 11 trilyon Lira’ya mal olduğu ifade edilen 224 konuttan 64 tanesi Emniyet çalışanlarına tahsis edildi.

Bununla birlikte 180 bin konutun yapımına başlandığı, 65 bininin tamamlandığı ve gelecek yıl 200 bin konutun yapımına başlanacağı bildirildi.

Anahtar teslim töreninde konuşan Bayındırlık Ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, 1984 ile 2003 yılları arasında 19-20 Yılda Türkiye de yapılan toplu Konut sayısının 43 bin iken 3,5 yıllık iktidar sürecinde 180 bin konuta başlandığını ve bunlardan 65 bininin tamamlandığını ifade etti.

Özak, “İnşaat sektörü 2005 yılında büyümemize yüzde 25 katkıda bulundu. Bu gün sektörde daha fazla büyüme var. Bir konut bünyesinde 200 değişik sektörü harekete geçiriyor dolayısıyla bu sektörtlerde ki istihdam artıyor. Türkiye de isdihdamla ilgili sorunun çözülmesinde konutun, inşaatın çok büyük katkısı var.” dedi.

Türkiye’nin istikrarlı havasının sürmesini istemeyenler olduğunu da analatan Özak, “Bu projelerin hayata geçmesinde güven ve istikrarın payı oldukça büyük. Güven ve İstikrar olursa yatırım kendiliğinden geliyor. Daha önce insanımız Çanakkale de İstiklal savaşı verirken şimdilerde istikbal savaşı veriyor.” görüşünü dile getirdi.

Kilis Milletvekili Hasan Kara ise bu projelerin anlatıldığı meydanlarda kendilerine inanılmadığını yada dudak büküldüğünü belirterek “projeler şimdi bir bir tamamlanıyor. Eskiden projelere başlanır ama sonu gelmezdi. Bir çok yatırımdan ancak torunlar yararlanabiliyordu. Ama şimdi ne zaman söz verildiyse tamamlanıyor ve hizmete açılıyor. Türkiye bu sayede yeni bir vizyon yakaladı” diye konuştu.

Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut ise toplu konutların yapıldığı yerin daha önce çöp dökülen bir yer olduğunu dile getirdi.

Toplu konut için burası en son düşünülecek yer idi diyen Bulut “Bir belediye başkanı için böyle bir eserin buraya yapılması ve tamamlanması çok büyük bir mutluluk. Kilis’in nüfus yoğunluğunun 20 Binini buraya aktarmayı düşünüyoruz. Yine toplu konutta hedefimiz bin konuttur.” şeklinde konuştu.

Vali Nevzar Turhan da KÖYDES ve Toplu Konut projesiyle Duble yol projesinin orta gelirli vatandaşın yaşam standartlarını yükselttiği görüşünü savundu.