20 yıllık kan davası son buldu

Diyarbakır'ın Görüz Köyü’nde Karahan aşiretine bağlı Yüksekkaya ile ipek aileleri arasında 20 yıldan buyana devam eden ve 20 kişinin ölümü 10 kişinin yaralanması ile sonuçlanan kan davası, köydeki okulda verilen barış yemeği ile son buldu.

Çermik ilçesine bağlı Görüz Köyü’nde İpek ve Yüksekkaya aileleri arasında 20 yıl önce çöp yüzünden çıkan ve bugüne kadar 20 kişinin ölümü 10 kişinin yaralanmasına neden olan kan davası barış ile noktalandı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı barış yemeği köydeki okulda verildi. Yemekten önce Gürüz Cami imamı dualar okudu. Ardından yemeğe geçildi. Barış yemeğine 1 ton et, 500 kiloğram pirinç, 500 kiloğram domates, 100 koli kolalı içecek ve 3 bin ekmek tüketildi.

KAN DAVALARINDA AZALMA

Yemeğe, Çermik Kaymakamı Murat Erkan, Çermik Belediye Başkanı Mehmet Akdağ ve diğer yetkililer katıldı. Yemekten sonra kısa bir konuşma yapan Çermik Kaymakamı Murat Erkan, böylesi bir olayın barışla sonuçlanmasının çok anlamlı olduğunu kaydederek, bir ağlama duvarını daha barışla sonuçlandırdıklarını söyledi. Bölgede son yıllarda kan davalarında yüzde seksen azalmanın görüldüğünü belirten Kaymakam Erkan, herkesin barış ve huzur içerisinde yaşamasını istedi.

AİLE LİDERLERİ BARIŞ DİLEDİ

Daha sonra söz alan Yüksekkaya ailesi lideri Dr. ibrahim Yüksekkaya, iki aile arasında meydana gelen kan davasının barışla sonuçlanmasından dolayı çok sevinçli olduğunu belirterek, her zaman barıştan yana olduklarını dile getirdi. üzücü olayların artık geride kalması gerektiğine değinen Yüksekkaya, herkesin huzur içerisinde güzel günler yaşamasını diledi. İpek ailesi lideri Ethem ipek ise, kan davasının barışla sonuçlanmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, bölge insanının bu tür olayları artık bırakması gerektiğini söyledi.

Konuşmalardan sonra her iki ailenin liderleri ve üyeleri birbirlerine sarılarak 20 yıllık kan davasına son noktayı koydu. Barış yemeğine katılan 3 bin kişi için ilköğretim okulunun ara koridor ve sınıflarına kurulan masalarda yemek verildi.