200 kiloluk yardım bekliyor

Muğla'nın Dalaman ilçesi Söğütlüyurt mahallesinde yaşayan 200 kiloluk obezite hastası Arife Tuylu, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Eşi çalışmadığından dolayı maddi durumlarının kötü olduğunu ve sağlık güvenceleri olmadığı için tedavi olamadığını söyleyen evli ve bir kız çocuğu annesi Arife Tuylu, “41 yaşındayım. 17 yıldır obezite hastası olarak yaşıyorum. Bu kilolarla artık yaşamak istemiyorum. Hızla yükselen bir grafik ile kilo alıyorum. Zayıflamak için ne yaptıysam faydasını görmedim. Aynı zamanda ekonomik durumumuz müsait değil. Herhangi bir sosyal güvencemiz olmadığı için tedavi olamıyorum. Yetkililerden yardım bekliyorum.” dedi.
Aşırı kilolarının toplum içerisinde dikkat çektiğini söyleyen Arife Tuylu, “Psikolojik olarak da sıkıntı çekiyorum. İnsanların arasına çıkamıyorum. Tedavi olmak ve bu durumundan kurtulmak istiyorum. Kendime dikkat etmesem çok kısa bir zaman sonra 50 kilo daha artabilirim.” şeklinde konuştu.
Obezite hastası Arife Tuylu’nun eşi Ali Osman Tuylu da “Uzun süredir işsizim. Geçim sıkıntısı çekiyoruz. Eşim fazla kilolarından dolayı İzmir’de kısa süreli bir tedavi gördü. Fakat ekonomik sıkıntılar yüzünden tedaviyi yarım bırakmak zorunda kaldık. Eşim aşırı kiloları sebebi ile günlük yaşamında sıkıntı çekiyor. Ev işlerini ben yapamıyorum. Eşim kendi ihtiyaçlarını bile gideremiyor. Onun ihtiyaçlarını ben karşılıyorum.” dedi.
Mahalle muhtarı Mehmet İhtiyaroğlu da, “Arife Hanım’ın tedavi edilmesi için kaymakamlıktan yardım talebinde bulunduk. Kaymakamlığımızın ve ilgili kurumlar ile sağlık kuruluşların yardım eli uzatacaklarına inanıyorum.” açıklamasında bulundu.