200 milyon YTL vergi Kapıkule’den kaçmış

Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun raporu, Kapıkule Gümrük Kapısındaki free shop kaçakçılığından Türkiye'nin yıllık 200 milyon YTL vergi kaybettiğini ortaya çıkardı.

Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu’nun Kapıkule Gümrük Kapısı’ndaki büyük kaçakçılık soruşturmasıyla ilgili 145 sayfalık raporuna VATAN ulaştı. Raporda kaçakçılığın boyutları tüm ayrıntılarıyla anlatıldı. Rapora göre vergi kaybı sigara için günlük 450 bin, yıllık 162 milyon YTL, içki içinse aylık 3 milyon, yıllık 36 milyon YTL.

Kazancın yarısı kaçak
Ele geçen defterler ve listeler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu eldeki rakamların, yolcu listeleri ve toplayıa kayıtlarıyla karşılaştırılması sonucu 4 firmaya ait 8 mağazanın 2002-2005 yılları arasında toplam cirosunun 108.5 milyon euro olduğu belirlendi. Ele geçen defterler ve belgeler üzerinde yapılan hesaplamalara göre de 70.5 milyon euro tutarındaki içki ve sigara ülkeye kaçak olarak sokulmuştur.

Müfettişler, kaçakçılığın önlenmesi için ülkeye kaçak eşya sokulmasına neden olan, ülkeye giriş bölümündeki free shop’ların kapatılmasını istedi. Ayrıca Kapıkule’deki Monet Turizm, Vivarini Mümessillik, Global Gümrüksüz Mağazacılık ve Flamma Gümrüksüz Mağazacılığın kapatılması gerektiği belirtildi.

Kapıkule’de yer alan lojmanlar bölgesinin, kaçakçıların deposu gibi kullanıldığı ve bu nedenle kontrol altına alınması gerektiği de vurgulandı. Edirne ve çevresinde kaçakçılığın yaygın olduğu belirtilerek, bunun nedeni olarak bölgede çok sayıda bulunan Bulgaristan göçmenleri gösterildi. Bulgaristan göçmenlerinin çift pasaport taşıdıkları için, yasal olarak günde bir kez ülkeye giriş hakları olduğu belirtilen raporda, bu kişilerin free shop’lardan aldıkları ürünleri satmak üzere dükkan ya da evlerinde sakladıkları ve bu işi geçim kaynağı haline getirdikleri belirtildi.