2005 yılında 103 güvenlik görevlisi şehit oldu

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 2005 yılında terör örgütleriyle yapılan mücadele sırasında 103 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu ve 292 güvenlik görevlisinin yaralandığını bildirdi.

Bakan Aksu, Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin’in soru önergesine verdiği cevapta, 2005 yılında terör örgütleriyle mücadelede, Ağrı, Aydın, Batman, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Diyarbakır, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, İstanbul, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Tunceli, Şırnak ve Van illerinde 103 güvenlik görevlisinin şehit düştüğü, 292 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirtti.

Aksu, terör olaylarının önüne geçmek maksadıyla, terör örgütlerinin faaliyetlerine yönelik yapılan stratejik değişikliklerin sürekli olarak takip edildiği ve ilgili kurum ve kuruluşların zamanında uyarıldığını vurguladı.

Aksu, Anavatan Partisi Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in soru önergesine verdiği cevapta, İstanbul başta olmak üzere diğer illerde, bazı kültkere ve sosyal gerekçeleri öne sürerek şiddet olaylarını tırmandırabilecek yasadışı unsurların “kitlesel kalkışma” tarzındaki eylemlerine karşı istihbarı çalışmalara da ağırlık verilmek süretiyle gerekli tüm tedbilerin alındığını kaydetti.