2005 yılında kaçaklar için 1 milyon YTL harcandı

Türkiye'nin batıya açılan kapısı olan Edirne'de, 2005 yılında illegal yollarla sınırı geçmeye çalışan 56 değişik ülkeden 11 bin 42 kaçak yakalandı.

ve jandarma tarafından yakalanarak tekrar ülkelerine geri gönderiliyor. Ülkelerine gönderilemeyenler ise geçici ikametgahla serbest bırakılıyor.

2005 yılı içerisinde sınırı geçmek isteyen kaçaklardan 17’si donarak ve denizde boğularak hayatını kaybetti. Yakalandıktan sonra sınırdışı edilmek üzere Edirne Emniyet Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şubesi’ne teslim edilen mülteciler için barınma, yiyecek, sağlık ve sınırdışı işlemleri için 1 milyon YTL harcama yaptı. Ayrıca sınır dışı eilmeyi bekleyen kaçaklar için özel barınma evi oluşturuldu.

Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yakalanan kaçakların büyük kendileri açısından sıkıntıya yol açtıklarını belirterek, “En büyük sıkıntıyı barınma konusunda yaşıyoruz. Yakalanan kaçakları barındıracak yer bulamıyoruz. Mevcut barınma evleri talebi karşılayamıyor.” dedi.

Barınma evlerinde sınırdışı edilmeyi bekleyen yaklaşık 650 kaçak mültecinin bulunduğunu ifade eden Avcı, “Bunların barınma, yiyecek, sağlık ve sınırdışı işlemleri için çok büyük paralar harcıyoruz. Edirne Emniyetinin ödeneğinin büyük kısmı bu harcamalara gidiyor. 2005 yılı içerisinde mülteciler için yaklaşık 1 milyon YTL harcama yaptık” dedi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü 2005 yılı içerisinde otobüslerle 6 bin kaçak mülteciyi sınırdışı ederken, geri kalan mülteciler ise 2 ay içerisinde ülkeyi terk etmeleri şartıyla geçici ikamet verilerek serbest bırakılıyor. Mülteciler Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gidebilmek için en fazla Türk-Yunan sınırını oluşturan Meriç Nehri’ni kullanıyor. Edirne’de 2005 yılı içerisinde başta Pakistan, Irak, İran, Suriye, Moritanya, Cezayir, Afganistan, İran, Tunus, Fas başta olmak üzere 56 değişik ülke vatandaşı 11 bin 042 kişi yakalandı. Edirne Emniyet Müdürlüğünün elinde halen sınırdışı edilmeyi bekleyen yaklaşık 650 kaçak bulunuyor.