2005’te 1 milyon 800 bin bilgisayar satıldı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hükümetin e-dönüşüme büyük önem verdiğini, bakanlığının da e-devlet ve bilgi teknolojisi konusunda kamuya öncülük yaptığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve İntel işbirliği ile hayata geçirilen İntel Öğrenci ve İntel Skoool programları, Conrad Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İntel Satış ve Pazarlama Grubu Başkan Yardımcısı Jeffery L. Hoogenboom ve İntel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem katıldı.
Toplantıda konuşan bakan Çelik, gerçek anlamda globalleşmenin bilgi ve iletişim teknolojisiyle başladığını vurguladı. Türkiye’nin geleceğin dünyasında söz sahibi olacak nesiller yetiştirmesi gerektiğini dile getiren Çelik, bu kapsamda hükümetin e-dönüşüme önem verdiğini belirtti. Bakan Çelik “Bakanlığımız e-devlet ve bilgi teknolojisi konusunda kamuya öncülük ediyor. Bunun sonucu 2005’te bilişim sektöründe patlama yaşandı. 2005 yılında 1 milyon 800 bin adet PC satışı oldu” diye konuştu.
Bakan Çelik, İntel ile başlatılan yeni uygulamanın ilk olarak 30 okulda uygulanmaya başladığını söyledi. Çelik, “Telekom altyapısının bulunduğu her noktada öğrenci ve öğretmenler ADSL bağlantısına kavuşmuştur. Okullara bilgisayar laboratuvarları kurduk. Bu İntel Öğrenci ve İntel Skool uygulaması da tüm Türkiye’ye hızla yayılacaktır.” dedi. Çelik, yine İntel ile ayrıca 50 bin öğretmenin eğitimi konusunda başlatılan projenin şon aşamaya geldiğini bildirdi.
İntel Satış ve Pazarlama Grubu Başkan Yardımcısı Jeffery L. Hoogenboom ise şirket olarak 2000 yılından bu yana eğitim programlarına destek verdiklerini söyledi. Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ifade eden Hoogenboom, 50’den fazla ülkede eğitim programlarına destek verdiklerini belirtti. 2010 yılına kadar 10 milyon öğretmen eğitmeyi hedeflediklerini söyleyen Hoogenboom, Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceklerini açıkladı.
Öğrencilere Matematik ve Fen derslerini daha eğlenceli ortamda öğretmeyi hedefleyen İntel Skoool programından yararlanmak için öğrencilerin ”http://skoool.meb.gov.tr” adresinden programa ulaşabilecekleri belirtildi.
İntel Öğrenci programı Türkiye’de 30 okulda uygulanmaya başladı. Şu ana kadar bin 800 öğrencinin eğitildiği programla öğrencilerin gruplar halinde çalışma, proje geliştirme ve problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.