‘2006 Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), Avrupa Gazeteciler Cemiyeti (SEJ) ile True Dergisi'ni düzenlediği "2006 Türkiye Başarı Ödülleri Töreni"ne katıldı.

TİKAD, SEJ ve True Dergisi’nin düzenlediği ve Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine katkı sağlayan kişi ya da kuruluşların ödüllendirildiği “2006 Türkiye Başarı Ödülleri Töreni”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin de katılımıyla gerçekleştirildi. Hotel Les Ottomans Yalı Hatun Restoran’da gerçekleştirilen törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yılın Devlet Adamı” ödülünü TİKAD Başkanı Nilüfer Blut’un elinden aldı. “Yılın Yabancı Devlet Adamı” ödülünü ise Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Başbakan Erdoğan’ın elinden aldı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Polonya ile iyi ilişkiler içerisinde bulunduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Polonya’ya NATO’ya üyelik sürecinde destek verdiğini hatırlatarak Polonya’nın da şimdi Türkiye’nin Avrupa Birlği sürecine verdiği destek vermesinden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Erdoğan, desteğinden dolayı Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’ye teşekkür ederek, Polonya ile Türkiye’nin dış politikadaki tutumlarının örtüştüğünü ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin çağdaşlama yolunda Türk kadınlarının da hak ettiği yeri aldığını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. “Modern Türkiye’yi, kadın erkek ayırım yapmadan bütün üretim süreçlerine dahil olarak hep birlikte gerçekleştireceğiz. ” diye konuşan Başbakan, kadınların birçok alanda aktif olarak süreçlere katılmasını başardıklarını aktardı. Erdoğan, kadınların siyasetteki temsil oranın ise yeterli olmadığın söyleyerek bir sonraki dönemde AK Parti’nin mecliste daha fazla kadınla temsil edileceğini bildirdi. Toplumların refaha kavuşması için cinsiyet ayırımının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Tayyip Erdoğan, kadınların her alanda aktif roller alması gerektiğini belirtti.

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski de, Polonya’nın NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin vermiş olduğu oesteği unutmadıklarını dile getirdi. Lech Kaczynski, Polonya’nın Türkiye’ye olan desteğinin stratejik bir karar olduğunu ve hükümetler değişse bile bu desteğin değişmeyeceğinin altını çizdi.

Karma Akademisyen Seçici Kurul tarafından ödüle layık görülen diğer isimler ise şöyle:

2006 Türkiye Onur Ödülleri:

Eğitime Katkı Onur Ödülü Sabah Gazetesi, Sağlık Alanındaki Katkı Onur Ödülü Prof. Dr. Ziya Gökaslan,Sağlık Alanındaki Katkı Onur ÖdülüProf. Dr. Asım Kurjak, AB Sürecinde Bilgi Alışşverişine Katkı Onur Ödülü Fikret Aydemir (Sabah Gazetesi Brüksel Temsilcisi), İstanbul halkının yaşam kalitesini artırmaya Katkı Onur Ödülü Mesut Pektaş (İBB Genel Sekreteri), KKTC Sesini dünyaya duyurma başarısı Onur Ödülü Ertan Birinci (Genç TV Yönetim Kurulu Başkanı), Türkiye’nin yurtdışı tanıtımına Katkı Onur Ödülü Osman Çelik (Komfor Tours Yönetim Kurulu Başkanı), Tükiye’nin AB Sürecine Katkı Onur Ödülü Emine Bozkurt (Avrupa Parlamenteri)

2006 Türkiye Başarı Ödülleri:

Yılın Diplomatı Oğuz Demiralp, Yılın Yabancı Diplomatı Carlo Marsili, Yılın Bürokratı Erdoğan Bayraktar, Yılın Belediye Başkanı Kadir Topbaüş, Yılın İlçe Belediye Başkanı Ahmet Genç, Yıyın Kültür Sanat Ödülü Semahat Arsel, Yılın Bilim ve Sağlık Ödülü Prof. Dr. Frank Chervenak, Yılın İş adamı Hamdi Akın, Yılın İş Kadını Hanzade Doğan, Yılın Girişimci İş Kadını Ahu Kerimoğlu Aysal, Yılın Barışa Katkı Ödülü Turgay Avcı (KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı), Yılın Sivil Toplum Örgütü TÜSİAD, Yılın Kurumu Türk Tarih Kurumu.

Ödüle layık görülen kişi ve kuruluşların temsilcileri ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Başbakan Recep Tayyip erdoğan, ödülünü aldıktan sonra otelden ayrılan Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’yi arabasına kadar uğurladı. Törene 300’e yakın işadamı, iş kadını ve bürokratlardan oluşan davetliler katıldı.