2006 Bursa’nin yili olacak

BURSA - Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Hikmet Sahin, önümüzdeki yilin yatirimlari için Büyüksehir bütçesinden 250 milyon YTL kaynak ayrildigini, 2006'nin Bursa'nin yili olacagini söyledi.

Ekonomik ömrünü tamamlayan ve çok yipranan teleferigin tamamen degisecegini müjdeleyen Baskan Hikmet Sahin, “Mevcut hat sökülerek yeni bir sistem kurulacak. Sürekli hareket halinde 8-10 kisilik yeni kabinler konulacak. Teferrüç’ten Uludag’a 20 dakikada çikilacak” dedi. Acemler Köprülü Kavsagi’ndaki problemin de önümüzdeki yil çözülecegini söyleyen Sahin, Danistay’dan gelecek cevaba göre hazirlikli olduklarini ve çalismalara hemen baslayacaklarini kaydetti. Kavsagin Karayollari Bölge Müdürlügü’nün degil belediyenin yapacagini anlatan Sahin, Bursa kamuoyunda merakla beklenen yeni teleferik projesini detaylariyla anlatti.

Artik ekonomik ömrünü tamamlayan ve çok yipranan teleferik hattinin tamamen degisecegini müjdeleyen Baskan Sahin, Teferrüç’ten baslayan mevcut hattin sökülerek yerineyeni bir sistem kurulacagini söyledi. 30 yildir oteller bölgesine çikartilmasi hayali kurulan teleferigin yenilenmesiyle birlikte bu hayalin de gerçeklesecegini ifade eden Baskan Sahin, “Bursamizin simgesi haline gelen teleferik tamamen yenilenerek çagdas bir görünüm kazanacak. Simdi kullanilan mevcut kabinler yerine 8-10 kisilik kabinler konulacak. Sürekli hareket halinde olacak böylelikle gelen turistler beklemeyecekler. Yeni teleferigin Teferrüç’ten Uludag 20 dakika da çikacagini öngörüyorum. Aman uzmanlar bunun 12 dakikaya kadar düsebilecegini söylüyorlar. Projenin kesfini hazirladik sirada yap islet devret modeli ile ihale etmek var” diye konustu.

Teleferikle birlikte Bursa için hayati önem tasiyacak hizli feribot, Bursaray ve trafik sorunun asilmasi için üretilen porjelerin önümüzdeki yil sonuçlandirilacagini belirten Baskan Sahin, bir türlü sonuçlandirilamayan Acemler kavsagindan yakindi. Yüksek Ihtisas ve Orhaneli kavsaklarindaki sorunun çözüldügüne dikkat çeken Baskan Sahin, bunu yeterli görmediklerini 2006 yilinda 4 tane daha kavsak insaatina baslayacaklarini açikladi. Sahin, “Yüksek Ihtisas’tan çikiyorsunuz az ileride tekrar duruyorsunuz. Kesintisiz bir ulasim sözü verdik bunun için Polis Okulu’nun da projesinin hazirlayip oraya kavsak insaatina baslayacagiz. Polis okulu, Acemler, Esentepe ve Filament kavsaklarindaki sorunu önümüzdeki yil çözmüs olacagiz” dedi.

Baskan Sahin, yaptigi girisimler neticesinde Büyüksehir’in yapacagi kamulastirmalar için Iller Bankasi’ndan 60 milyon YTL’lik kredi saglandigini da kaydetti. Kendi dönemleri bitmeden geri ödemesinin sözünü verdiklerini belirten Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Sahin, saglanan para ile Dogu yakin çevre yolunun devami için kamulastirma, Ata Bulvari için kamulastirma, Yildirim’daki Çicek caddesinin açilmasi için kamulastirma, hanlar bölgesi ve Güllük – Ortabaglar arasindaki caddenin açilmasi için yapilacak kamulastirmada kullanilacagini bildirdi.