2006 ‘rötar yılı’ oldu

Geçtiğimiz yıl Amerika içine veya dışına uçan yolcular için hava yolu ile seyahat kelimenin tam anlamı ile çile dolu oldu.

Rötarlı uçuşlara sebebiyet veren en temel etken ise hava muahalefeti olarak gösterildi. Uzmanlar havalimanlarının ve sistemin artan yolcu talebine cevap vermedeki teknolojik yetersizliği de gecikmenin diğer sebepleri olarak gösterdi.

Federal Ulaştırma Bürosu’nun (FAA) yaptığı araştırma, 2006 yılının Ocak-Kasım dilimini kapsıyor. Aynı araştırmaya göre 22.1 milyon dakikalık geçikme Amerika Ulusal Havacılık tarihinde bir rekor. Araştırmada en az 15 dakikalık rötarlar göz önüne alınırken bunun tüm uçuşlara oranının yüzde 22’ye takabül ettiği belirlendi. Yani bir başka deyim ile 2006 yılında kalkan her beş uçaktan biri rötar yaptı.

Gecikmeli uçuşların en çok yaşandığı bölge New York eyaleti oldu. Bunu Chicago ile Atlanta izledi. Aynı araştırmada, rötarlı uçuşların en çok yaşandığı hava limanlarının başında Newark yüzde 33.5 ile ilk sırada yer aldı. Newark’ı, La Guardian yüzde 31.6’yla ve JFK yüzde 27.7 ile takip etti.

FAA’nin istatistik verilerine göre en çok rötar yapan hava limanları şöyle sıralanıyor: Philadelphia Uluslararası (yüzde 27.4), San Francisco Uluslararası (yüzde27.3), Chicago O’Hare (yüzde 27), Atalanta Uluslararası (yüzde 26.6), Ohio Port Columbus Uluslararası (yüzde 26), Boston’s Logan (yüzde 26) ve Kuzey Carolina Ralgeih-Durham Uluslararası (yüzde 25.5).

Yine FAA’in verilerine göre geçikmeli uçuşlar daha çok Uluslararası uçuşların yapıldığı büyük limanlarda gerçekleşti. Rötarların büyük havalimanlarında gerçekleşmesinin başında buralara olan uçuş sayısının çokluğu kötü hava şartlarından sonra ikinci etken olarak gösteriliyor. FAA, bu verilere dayanarak yaptığı açıklamada, Federal hükümetten küçük havalimanlarının bir an önce gerekli tadilattan sonra uçuşlar için daha aktif hale getirilmesini istedi.