2006 tarım kredilerin atılım yılı olacak

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, tarım sektörü için yapılacak daha çok şey olduğunu aktardı.

Türkiye genelinde 1.5 milyon çiftçi ortağı ve bin 941 birim Tarım Kredi Kooperatifi ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Antalya Kemer Grand Haber Hotel’de ‘Değerlendirme Toplantısı’ düzenledi. 2005 yılının değerlendirmesini ve 2006 yılı hedeflerinin belirlendiği toplantıya bölge müdürleri de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, AB tarama süreci yaşayan Türkiye’nin çok ciddi bir istihdam alanı olan tarım için yapacak çok işi olduğunu anlattı. Geçtiğimiz yılın kendileri için çok iyi geçtiğini anlatan Yıldırım, “Ancak kişi başı milli geliri sürekli artırma noktasında olan bir ülke için yeterli olmadı. 2004-2005 Tarım Kredi için toparlanma yılı oldu. 2006 ise atılım yılımız olacak” dedi.

Tarım Kredi olarak çiftçi borçlarını yeniden yapılandırdıklarını anlatan Yıldırım, personel fazlalığının da azaltıldığını aktardı. Yıldırım, “Kredi limitlerini arttırdık. Ortaklık payını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürdük. Müteselsil kefaleti kaldırdık. Eğitim faaliyetlerine ağırlık verdik. Tarım.net projesini hayata geçirdik. Kooperatiflerde ziraat mühendisi istihdamına başladık. Tüm bunları yaparken daha kaliteli ve daha güvenilir bir hizmet anlayışını ile yola çıktık” diye konuştu.

Toplantıda, daha sonra söz alan Tarım Kredi Kooperatifi kuruluşu olan Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca ise tarımın en önemli girdilerinden olan gübre alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. Güven Sigorta Genel Müdürü Kadir Şimşek ise, “Başarılı bir 2005 yılı geçirdik. 2005 yılında kanunlaşan tarım sigortası yasasıyla tarladaki mahsül, seradaki meyve, çiftlikteki hayvan sigortalanacak. 2000’e yakın tarım kredi kooperatifi ve 600’e yakın acentesiyle Güven Sigorta bu hizmeti çiftçinin ayağına götürecektir” dedi.