2006 yaş çay fiyatı üreticiyi memnun etmedi

2006 yaş çay fiyatı üreticiyi memnun etmedi. Destekleme primi ile birlikte 65 YKR olarak açıklanan fiyatı az bulduklarını dile getiren üreticiler, emeklerinin karşılığını alamamaktan yakındı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 202 bin üreticinin en önemli geçim kaynağı olan çaya verilen 2006 yılı fiyatı üreticiyi memnun etmedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, tarafından ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde dün yapılan basın toplantısında 2006 yaş çay fiyatı: 57 YKR taban fiyat ve 8 YKR de destekleme primi olmak üzere toplam 65 YKR olarak açıklanmıştı. Cihan Haber Ajansı Muhabiri’nin arazide çay toplayan üreticilerle belirlenen fiyaatla ilgili yaptığı görüşmede üreticilerin bir çoğu, açıklanan fiyatın beklentilerinin altında olduğunu ifade etti.

Arazisinden 600-700 kilo çay topladığını belirten Fikriye Çap, “Bunun bir kısmını devlete bir kısmını da özel sektöre vereceğim. Verilen fiyat da ortada. Bundan ne olur. İş yok güç yok, çocuklarımız işsiz.” dedi. Çap, duygularını; “Bizim Tayyip Erdoğan kesmişti kontenjanı. Milletimuz çayluğa cani yanayi cani.” diyerek dile getirdi.

Açıklanın fiyatın üreticinin emeğini karşılamasının mümkün olmadığını ifade eden Hasan Temizel ise, “Bu fiyatlarla bu çayı toplamak mümkün değil.” dedi. Yeterli olmasa da fiyatın 75 YKR civarlarında olması gerektiğini söyleyen Temizel, “Zaten vatandaş kendi çayını kendi toplayamıyor. Dışarıdan adam alıp toplatıyoruz. Bu fiyatlarla bu çayı toplamak mümkün değil. Toplansan da dalında kalsa da hiç fark etmiyor. Fiyat, geçen yıla oranla en az 730-750 olmalıydı. Aslında o da yetmez ama en az o civarlarda olmalıydı.” diye konuştu.

İlerleyen yaşına rağmen sıcak, yağmur demeden çay topladıklarını söyleyen Fatma Temizel, çaya verilen fiyatı beğenmediklerini dile getirdi. Temizel, şöyle konuştu; “Verilen fiyatı beğenmedik. Verdiklerini de geri alsınlar. Çayın fiyatı 1 YTL de olsa yine emeğimizi karşılamaz. Hem fiyatı az veriliyor hem de kontenjan uygulanıyor. Güneş altında, yağmur altında çay topluyoruz. Bize yazık değil mi?”

Fiyatın 70 YKR olarak açıklanmasını beklediğini belirten Hayriye Kutlu isimli üretici ise, “Ben 70 YKR bekliyordum. Ama vermediler ne edelim. Bununla idarece edeceğiz. Ölüm olmasın, sağlık olsun ne edelim yavrum” şeklinde konuştu.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 767 bin dekar alanda 202 bin üretici çay tarımı ile uğraşıyor. Yıllık yaş çay ürün rekoltesi iklim ve tarımsal teknik koşullara bağlı olarak 850-950 bin ton arasında değişebiliyor. Çaylık alanların yüzde 65’i Rize, yüzde 21’i Trabzon, yüzde 11’i Artvin, yüzde3’ü ise Giresun ve Ordu illerinde bulunuyor.