2006 yılından itibaren faiz gelirlerinden vergi alınacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 yılından faizden elde edilen gelirlerden vergi alınacağını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 yılından faizden elde edilen gelirlerden vergi alınacağını söyledi.
Bakan Unakıtan, ıÜüİstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İİDF Mezunlar Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen ‘Kayıtdışılığın ekonomimize ve sosyal yaşantımıza etkileri ve çözüm önerileri’ konulu panele katıldı. Unakıtan, 2006 yılından itibaren devlet tahvillerinden faiz geliri elde edenlerden vergi alınacağını ifade etti. Unakıtan, parasını bankaya yatıran siyasi partilerden de vergi alınacağını kaydetti.

Bakan Unakıtan, panelin açılışında yaptığı konuşmada, kayıtdışı ekonomiden, vatandaşından cumhurbaşkanına kadar her kesin şikayetçi olduğunu belirterek, bunu önemli bir gelişme olarak değerlendirdi. Kayıtdışı ekonominin vatandaşı direk olarak etkilediğini ifade ederek, yetercince vergi toplanamamasından dolayı bütçenin devamlı olarak açık verdiğini söyledi. Unakıtan, kayıtdışı ekonomi ile mücadeleyi sadece hükümet tarafından yapılmaması gerektiğini, bunun devlet politikası haline getirilmesini istedi. Unakıtan, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde kayıtdışı ekonomiyi çözmesi gerektiğini söyledi.Unakıtan, bakanlık olarak Türkiye’nin AB’ye üyeliği için 10 yıllık bir hedef ortaya koyduklarını ve bu süre içerisinde kayıtdışı ekonomiyi çağdaş ülkeler seviyesine indirmeyi planladıklarını ifade etti. Unakıtan, AB ülkelerinde ve ABD’de bile kayıtdışı ekonominin sıfır noktasında bulunmadığına dikkat çekti.

Unakıtan, kayıtdışı ekonomiden sabit ve dar gelirlilerin daha fazla etkilendiğine işaret ederek, kayıtdışı ekonomiyle mücadele sadece hükümetin ve maliye bakanını işi olmadığını söyledi. Kayıtdışı ekonominin bir çok sebeblerinin olduğunu vurgulayan Maliye Bakanı, vatandaşın kayıtdışı ekonomi ile mücadelede üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Türkiye olarak ekonomik anlamda ayakları üzerinde durmasının önemine işaret eden Unakıtan, ekonomisi güçlü olan ülkelerin siyasette, dışpolitikada güçlü olacağını söyledi. Bakan Unakıtan, ekonomisi güçlü olan ülkelerin Dışişleri Bakanının yürüyüşünün bile değişeceğine işaret etti.

Bakan Unakıtan, yaptığı inceleme soncunda Türkiye’de mali disiplinin en iyi uygulandığı dönemin Atatürk dönemi olduğunu gördüğünü söyledi. Unakıtan, 1929 yılında dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin mali disiplini olumsuz yönde etkilemesine rağmen yaşanan ekonomik krize rağmen mali disiplinin ufak açıklarla devam ettiğini kaydetti. Unakıtan, mali disiplindeki istikrarın Atatürk öldükten sonra bir kaç yıl daha devam ettiğini kaydetti.

Unakıtan, Türkiye’de herkesin karşısındaki insanın vergi ödemisini istediğine işaret ederek, herkesin kendi üzerine düşeni yapması gerektiğini bildirdi. Unakıtan, herkesin üzerine düşenin küçük bir fiş almak olduğunu ifade etti. Bakan Unakıtan, kayıtdışı çalışan insanları ve kuruluşların vatandaşlar tarafından devlete bildirilmesini istedi. Unakıtan, gelişmiş ülkelerde vatandaşların olumsuz durumları devlete bildirdiklerini, Türkiye’de insanların bunu yapabileceklerine vurguladı. Bakan Unakıtan, alınmayan fişin bedelinin ise vatandaştan farkıl şekillerde çıktığını söyledi.

Unakıtan, bakanlık olarak kayıtdışı ekonomiyi engellemek için bakanlık olarak işlemlerin yüzde 75’ini elektronik ortamda yapmaya başladıklarını kaydetti. Unakıtan, bu sayede mal satan ve alanın işlemlerini kontrollü bir şekilde takip etmelerinin kolay olduğunu vurguladı.

Bakan Unakıtan, 2006 yılından itibaren vatandaşlık numarasının aynı zamanda vergi numarası olacağını söyledi. Aldıkları önlemlerle vergi kaçaklarının önüne geçtiklerini vurgulayan Bakan Unakıtan, 2006 yılında vergi kaçıranlara uygulayacakları ceza miktarının acıtacak düzeyde olacağını belirtti.

Unakıtan, bundan sonra vergi affı diye bir şeyin olmayacağını vurguladı. Unakıtan, vergisini yanında çalıştırdığı işçiye verdiği ücrette daha az beyan edenlerin, her yıl zarar gösteren şirketlerin olduğunu söyledi. Bundan sonra daha sürekli ve yayın bir denetim olacağını söyleyen Unakıtan, her yıl 500 vergi denetmeni aldıklarını ifade etti. Unakıtan, akaryakıt istasyonlarının 7 bininde yazarkasa uygulamasının başladığını diğer kalanlarında da uygulamaya geçileceğini belirtti.

Unakıtan, devlet faizlerinden gelir elde edenler için de 2006 yılından itibaren vergi uygulamasının başlanacağını söyledi. Unakıtan, siyasi partilerin bankalara yatırdıkları paraları için de vergi uygulamasına başlanacağını kaydetti.