2006’da suya zam yok

ISTANBUL - ISKI Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, tasarruflari sayesinde 2006 yilinda su fiyatlarinda bir artis öngörmediklerini söyledi

Brifingte ISKI’nin çalismalarini detayli olarak anlatan Çodur, “Elde ettigimiz tasarrufla 2006 yilinda su fiyatlarinda bir artis öngörmüyoruz” dedi.
Çodur, ISKI’nin gelecek hafta mecliste görüsülerek karara baglanacak 2006 yili bütçesinin 1 milyar 730 milyon 330 bin YTL olarak tespit edildigini ve bunun yüzde 60’inin yatirim harcamalarina ayrildigini vurguladi.
Gerçeklestirdikleri yatirimlarla Istanbullulara kesintisiz 24 saat Dünya Saglik Teskilati ve AB standartlarinda su verdiklerini belirten Çodur, “Büyüksehir Belediyesi Kanunu ile Istanbul Büyüksehir Belediyesi’nin sinirlarina yeni katilan Istanbul’un belde ve köylerini suya kavusturmak için çalismalara basladik. Beldelere ve köylere su götürme projesi 11 ayri paket halinde gerçeklestirilecek. Halihazirda 19 köyü suya kavusturduk, 7’sinde çalismalarimiz devam ediyor, 42’sinin projesi hazir, 27’sinde ise proje hazirliklarimiz sürüyor. Istanbul’da su kaçagi oranini yüzde 35’lerden yüzde 28’lere düsürdük. 2006 yilinda sehre günde ortalama 1 milyon 945 bin metreküp su vermeyi planliyoruz” dedi.
2005 yilinda Istanbul’un kroniklesmis altyapi sorununun nihai çözümünde önemli asamalar kaydedildigini de belirten Çodur, Alibeyköy ve Kasimpasa’da artik su baskinlarinin yasanmadigina dikkati çekti.