2006’nın en önemli olayı

GFK Türkiye Araştırma Şirketinin “2006 Yılı Değerlendirmesi” Araştırması, geçen yıl dünyada ve Türkiye'de yaşanan en önemli olayları ortaya koydu.

GFK Türkiye Araştırma Şirketinin, Türkiye’nin kentlerini temsilen 16 ilde bin 305 kişi ile yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 62’si Saddam Hüseyin’in idam edilmesini geçen yıl dünyanın en önemli olayı olarak değerlendirdi.
Katılımcıların yüzde 15,1’i “karikatür krizi”ni en önemli olay olarak nitelendirirken, bunu yüzde 9,5 ile “Papa’nın İslam ve Hazreti Muhammed ile ilgili alıntı yaptığı sözler” ve yüzde 6,7 ile “İsrail-Lübnan Savaşı” takip etti.

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ OLAYLARI

Araştırmada, 2006 yılında Türkiye’nin en önemli olarak görülen olayları da değerlendirilirken, kentlerde yaşayanların yüzde 24’ü “Papa’nın Türkiye ziyareti” en önemli olay olarak gördü.

“Ecevit’in ölümü” yüzde 18,9 “Danıştay saldırısı” yüzde 17′,4’lük bir katılımcı oranı ile bunu izlerken, “Fransa’da sözde Ermeni Soykırımını reddedenlere ceza verilmesini öngören yasa tasarısının Mecliste kabul edilmesi” en önemli olaylar sıralamasında yüzde 11,6 ile dördüncü sırada yer aldı.

“Danıştay saldırısı” kadınlarla karşılaştırıldığında erkeklerin daha büyük bölümü (yüzde 19) tarafından “en önemli olay” olarak görülürken, Ecevit’in ölümü ise kadınların büyük bölümü (yüzde 22) tarafından en önemli olay olarak belirtildi.

Geçen yıl Türkiye’deki en önemli olayları sıralamasında “Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülünü alması” yüzde 8,9 ile beşinci sırada yer alırken, bunu yüzde 6,3 ile “AB ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınması” , yüzde 4,8 ile ”Lübnan’a asker gönderilmesi”, yüzde 3,5 ile de “fındık krizi” izledi.

“2007’DE TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ CUMHURBAŞKANI VE GENEL SEÇİMLER”

Öte yandan araştırmaya göre, 2007 yılında Türkiye’nin gündemindeki en önemli olaylar; genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimi olarak gösterildi. Katılımcıların yüzde 29,3’ü genel seçimleri bu yılın en önemli konusu olarak görürken, yüzde 28 ile de bunu Cumhurbaşkanlığı seçimleri takip etti.

Avrupa Birliği ile müzakereler yüzde 13,1, işsizlik yüzde 12,3, enflasyon yüzde 4,4, enerji sorunu yüzde 3,6’lık oran ile 2007’de Türkiye’nin en önemli olayları olarak görüldü.