2006’nın önemli olayları

2006, dünya tarihine kanlı olaylarla damgasını vurdu

İsrail’in Lübnan’ı yeninden işgaliyle süren 34 günlük savaşın yaşandığı yıla girilirken, Rusya Devlet Başkanı Putin, beklenmedik bir sürprizle takvim yapraklarında yer etti. 1 Ocak’ta Batı’ya yanaşan Ukrayna’ya doğalgaz sevkıyatını kesince ABD ve Avrupa başta olmak üzere Türkiye gibi gaz bağımlısı ülkeler, kışı soğuk geçirme ve uluslararası enerji krizi ihtimalinin şokunu yaşadı.

Aynı gün Suriye Devlet Başkanı Esad’ın, Lübnan iç savaşı sırasında dışişleri bakanı olarak Ortadoğu’daki çalkantılı dönemin önemli figürü haline gelen ve sonra yardımcısı yaptığı Haddam’ı partisinden ihraç etmesi oldu.

Yılın 2. günü Subkomandante (Kumandan Yardımcısı) Marcos ile Zapatistalar başkente yürüyüş başlattı. Birkaç gün sonra İsrail’de kanlı bir dönemin mimarı Başbakanı Ariel Şaron’a beyin kanaması teşhisi konunca yetkileri yardımcısı Olmert’e devredilirken, kanlı Ortadoğu sayfasında yeni bir dönem başladı.

Irak’ta seçimler sonrası en kanlı gün 4 Ocak’ta yaşandı. Şiilerin katıldığı bir cenaze töreninde düzenlenen intihar saldırısında 36 kişi öldü. Ardından günde ortalama 100 kişinin öldüğü kanlı saldırılar Şiilerin kutsal Camii’nin bombalanması gibi olaylarla doruğa ulaştı.

Her yıl milyonların ziyaret ettiği Mekke’de şeytan taşlarken 362 hacı izdihamda, bine yakın kişi de Hacdan dönen yolcuları taşıyan geminin Kızıldeniz’de batması sonucu öldü.

Irak’ta II. Körfez Savaşı sonrası ilk seçimler yapılırken federal sistem kabul edildi, ancak Kerkük için 2007’de referandum kararı alındı. Böylece Kerkük yeni yılın uluslararası temel tartışma gündemine aday haline geldi.

Hedef ülke İran, IAEA’nın nükleer santraller üzerindeki mühürlerini sökerek nükleer araştırmalara başladıklarını duyurduktan sonra Ahmedinecad’ın sert demeçleri tansiyonu yükseltti. İran BMGK’ye sevkedildi, ancak Moskova sert karar alınmasını önledi. İran’nın ardından Kuzey Kore nükleer denemesi de uluslararası gündemi alevlendirdi.

Ortadoğu siyasetinin önemli noktalarından Filistin tarihi bir dönemece girerek seçimlerde HAMAS’ı hükümete taşıdı. HAMAS Lideri Meşal’in AK Parti hükümetinin davetlisi olarak Ankara’ya gelmesi yaygın tartışma konusu oldu. Yıl içinde Filistin’de HAMAS ve El Fetih ateşkes ilan ederken, Bask bağımsızlığı için mücadele eden ETA ile İspanya hükümeti masaya oturdu, Katalonya bölgesi için de daha fazla özerklik getiren yasa kabul edildi.

Latin Amerika seçimlerinden solcu adaylar çıkarken, Pinochet’in işkence altına aldığı lider Michelle Bachelet yüzde 54 oyla Şili cumhurbaşkanı oldu. Pinochet ise ceza almadan öldü.

Danimarka’da bir gazetede Hz. Muhammed karikatürünün yayınlanması sonrası tüm İslam ülkelerinde büyük gösteriler yapıldı.

Papa 16. Benediktus’un Türkiye ziyareti büyük yankı buldu. Yıl içinde dünyanın birçok noktasında olan depremler de tsunami korkularını depreştirdi. AB’nin Türkiye ile müzakereleri 8 başlıkta askıya alması Rusya-Gürcistan gerginliği Kafkasya’da önümüzdeki yılın gerilim fitilini de ateşledi.

Ve yılın son gününde devrik lider Saddam Hüseyin idam edildi.