2006’yı kâr yılı ilan edildi

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e 1993 yılında faaliyete giren ve bankacılık alanında verdiği hizmetlerle müşterilerinin takdirini toplayan Özek-Türk Ortak Bankası (UT) 2006'yı kâr yılı ilan etti.

Çetin, 5 milyon dolar sermayeli bankanın 2003 yılına kadar 40-50 bin dolar dolayında seyreden yıllık kâr miktarının 2004’te 146 ve 2005’te ise 540 bine ulaştığını dile getirdi. Banka Müdürü Çetin, 2006 yılı kâr hedeflerinin ise 1 milyon dolar olduğunu ifade etti. Özbekistan’ın ilk yabancı bankası olma özelliğini taşıyan UT’un yıllık cirosu ise yaklaşık 100 milyon dolar.
Bankacılık alanında sundukları hizmetlerle müşterilerden takdir topladıklarına da işaret eden Çetin, 5 bin dolayında aktif müşterileri olduğunu kayd etti.

-ASIL HEDEF İKİ KARDEŞ ÜLKE YARARINA HİZMET SUNMAK-
Bankacılık alanında dünya standartlarında bir hizmet sunduklarını dile getiren Genel Müdür Çetin, “Kâr ve ticari kazançtan ziyade, iki kardeş ülkenin menfaat ve çıkarlarını ön planda tutuyoruz. Asıl hedefimiz modern bir bankacılıkla iki ülke yararına hizmet sunmaktır. İki kardeş ülke bayrağını yan yana getirdiğimiz bir yerde bankacılık hizmetleri sunarken fayda görmemiz bizi daha da sevindirmekte.” dedi.
4’ü Türkiye’den olmak üzere 86 personel ile hizmet veren bankanın, 4 adet de mini banka bürosu bulunuyor. Buralarda genelde müşterilere döviz alım-satımı hizmeti sunuluyor.
2004’te leasing uygulamasını başlatan bankanın bu alandaki ticari hacmi bir milyon 200 bin dolara ulaştı. Yüzde 10 faizle destek kredisi veren banka, şartları uygun kişilere 100 ile bir milyon 200 bin dolar arasında kredi imkanı sağlıyor. Banka orta ölçekli yatırımlar için bu güne kadar verdiği kredi miktarı ise son iki yılda 450 binden 2 milyon 250 bin dolara ulaştı.
Müşterilerinin yüzde 95’i Özbekistan vatandaşı olan banka, para havalelerinde binde beş kesinti yapıyor.
Bankacılık hizmetlerini dışında başta yurtdışı yatırımlarına yönelik danışmanlık hizmeti de veren banka, bazı Özbek bankalarına ise eleman istihdamı desteği sağlıyor.