2007 ekonomik açıdan iyi geçecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ticaret ve sanayi odalarına yaptırdığı ankete göre, 2007 yılı ekonomik açıdan iyi geçecek.

TOBB ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) işbirliğinde düzenlenen ‘Batı Akdeniz Bölgesi Odaları ve Borsaları Toplantısı’ ile ‘AB sürecinde yerel medya eğitim semineri’ Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde (ETÜ) gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’yi dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına sokmayı amaçladıklarını söyledi. Türkiye’nin 26 yıl önce dünyanın en büyük 35 ekonomisi arasında yer aldığını belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bu süre içinde kat ettiği mesafeyi şöyle anlattı:

“Türkiye’yi 25 yılda nereye getirdik. Ülkemiz şu anda dünyanın 2. büyük düz cam, 5. büyük mücevherat, 6. büyük pamuk, 6. büyük çimento ve 10. büyük turizm destinasyonu haline geldi. Avrupa’da satılan her üç beyaz eşyadan biri, her iki televizyondan biri Türk malı. Ayrıca Avrupa’nın en büyük tekstil, televizyon, gübre üreticisiyiz.”

Dünyada kalite ve hizmette Türkiye’yle rekabet edecek başka bir ülkenin olmadığını savunan TOBB Başkanı, şöyle devam etti: “Türkiye şimdi sizlerin sayesinde dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi. Önümüzdeki dönemde de Türkiye dünya lideri yapacak sizlersiniz. İlk hedefimiz Türkiye’yi dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına sokmaktır. Bunun için devletten, siyasetçilerden rakiplerimizle bizi eşit şartlara getirsinler.”

TOBB’un kurduğu kredi garanti fonu ve KOBİ Girişim A.Ş. konularına da değinen Hisarcıklıoğlu, 47 kamu kurumu tarafından KOBİ’lere geçmiş yıllarda 800 milyon YTL’lik kaynağın ayrıldığını, ancak bunun yüzde 40’ının kullanıldığını aktardı. Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) hakkında da bilgi verdi. TOBB Başkanı, ETÜ’nün son iki yılda önemli başarılara imza attığını, bilimsel makale sayısında Türkiye’deki 81 üniversite arası birinci olduğunu belirtti. Artık icat çıkartmak istediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Yeni icatlar çıkartmazsak teknolojik arenada geri kalırız. Biz bu üniversitede icat çıkaracağız. Üniversiteyi bunun için kurduk” şeklinde konuştu.

ETÜ’yü dünyanın ilk 100 üniversite arasına sokmayı planladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “”Türkiye’nin en iyi üniversiteleri yabancı dille eğitim veriyor. Biz ise Türk Dili’nde eğitim veriyoruz. Türkiye’nin en akıllı ve zeki gençleri yabancı dilde eğitim alıyor. Gençlerimiz yabancı dilde eğitim aldıkları için bilgilerini paylaşamıyor, halkla iletişim kuramıyor.”