2007 en sıcak yıl olacak

Uzmanlar, 2007'nin dünya genelinde en sıcak yıl olacağı tahmininde bulundu.

İngiliz Independent gazetesinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, İngiltere’nin önde gelen iklim uzmanlarından Profesör Phil Jones, küresel ısınma ve okyanuslarda deniz suyu sıcaklığının değişmesiyle atmosferi etkileyen El Nino’nun birleşiminin 2007’yi en sıcak yıl yapacağı ve bunun geniş kapsamlı etkilerinin olacağı uyarısında bulundu.
Doğu Anglia Üniversitesi İklim Araştırmaları Bölümü Başkanı olan Profesör Jones, Afrika Boynuzu’ndaki kuraklıktan ve buzulların erimesinden sorumlu tutulan küresel ısınmanın uzun dönemdeki etkisinin, El Nino’nun da katılımıyla daha da şiddetleneceğini ifade etti.
Profesör Jones, bu iki olayın bir araya gelmesinin, dünya çapında korkunç şartları da beraberinde getireceğini ve 2007’nin rekor sıcaklığın yaşandığı 1998’den de sıcak geçeceğini belirtti.
Çoğu kez Noel döneminde fark edildiği için “İsa’nın çocuğu” ya da El Nino adı verilen bu hava olayı her 2 ile 7 yılda bir meydana geliyor. 1997 ve 1998’de görülen El Nino sırasında binlerce kişi ölmüş ve dünya çapında verdiği zarar 20 milyar doları geçmişti.