2007’de bize güvenen kârlı çıkar

Devlet Bakanı Ali Babacan, 2007’nin seçimler nedeniyle zor geçeceği iddiasına katılmadığını belirterek, “Bu yıl adımını bize güvenerek atanlar, 2008 geldiğinde pişman olmazlar” diye konuştu

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 2007 yılına güvenilmesini isteyerek, “Kim güvenirse o kârlı çıkar. Çünkü ona göre adımlarını atar, kararlarını verir ve ondan sonra, 2008 geldiğinde güvenenler pişman olmayacaktır” dedi.

Yatırım Ortamını İyileştirme Reform Programı kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen ”3. Kızılcahamam Yatırım Konferansı“ son günkü çalışmalarını sürdürüyor. Kızılcahamam Patalya Termal Hotel’de dün gerçekleştirilen yatırım konferansının açılışında bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sosyal güvenlikte rötar
Hükümet olarak arzularının sosyal güvenlik reformunu 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya sokabilmek olduğunu belirten Babacan, bu konudaki yasal düzenlemeyi bütün unsurlarıyla 1 Temmuz’a kadar yetiştirip, yetiştiremeyeceklerine ilişkin şüpheleri olduğunu söyledi. Yasanın bazı maddelerinin iptal gerekçelerine bakıldığında kendilerinin başlangıç felsefeleriyle çelişen ve bununla uyuşmayan bazı yönler bulunduğunu ifade eden Babacan, ”Bunların çözümü, sosyal taraflarla yürütülmesi, farklı persfektiflerle yeni bir çözüm bulunması, bazı konularda yetişmeyebilir açıkçası“ dedi.

2007 yılında da sanki bir seçim yılı değilmiş gibi çalışmalarına aynı hızda devam ettiklerine dikkat çeken Ali Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

”2007 yılının bir başarı yılı olacağına hep beraber şahit olacağız. Biz 2007’yi enflasyonun düşüş trendinin yine devam edeceği bir yıl olarak görüyoruz. İş dünyası temsilcilerimizin, kurumlarımızın başkanlarının bu dönemde takınacağı tavır da çok çok önemli.”

Seçimler çok büyütülüyor
Ali Babacan, Türkiye’de seçimlerin bu kadar niye büyütüldüğünü, yabancıların anlamadığını da belirterek, yabancıların yerlilerden çok daha iyimser bir pozisyon aldıklarını söyledi. Bu konuda iş dünyası temsilcilerinin üyelerine verecekleri mesajların önemli olduğunu da belirten Babacan, “Türk iş dünyası olarak ’bu yıl zaten kötü olacak, kötü şeyler bekliyoruz’ diye sürekli bir karamsarlık, olumsuzlukla konuşursak moral bozulursa gerçekten arkasından olumsuz sonuçlar gelir” diye konuştu